Twój koszyk jest pusty

Dwór w Jarocinie

Dwór w Jarocinie lata 90-te XX w.
Autor: Piotr Libicki, lata 90-te XX w.

Zapoznaj się z historią dworu w Jarocinie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Jarocinie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W nawiązaniu do neogotyckiej architektury wiktoriańskiej Anglii dobrze znanej fundatorowi pałacu, który wraz z królem pruskim Fryderykiem Wilhelmem III był w Anglii na ślubie królowej Wiktorii, architekt Fryderyk August Stüler, autor między innymi rezydencji w Dębowej Łęce i Strzelcach, wzniósł w latach 1847-1853 neogotycki pałac. Fundator Władysław Radoliński był przedstawicielem starej wielkopolskiej, lecz – co było wyjątkiem wśród polskiego ziemiaństwa – szybko niemczącej się rodziny. Pierwotny pałac wzniesiony został na rzucie prostokąta, przedłużonego po obu bokach przy rozbudowach z lat 1911-1917 utrzymanych w poprzednim stylu. Część centralna, poprzedzona gankiem z balkonem, zawierająca okazały hol i wielką salę – oba pomieszczenia o podwójnej wysokości w stosunku do sąsiednich pokoi – przypomina średniowieczną wieżę bramną. Całość wieńczy krenelaż. Pałac piętrowy, nakryty płaskim dachem.

Prawdopodobnie zachowany w parku przy drodze skarbczyk to późnośredniowieczna wieża mieszkalna – pierwotna siedziba właścicieli Jarocina. Pod koniec XVIII wieku była już w bardzo złym stanie i dopiero w 1894 roku została odbudowana w formach neobarokowych. To właśnie takie wieże, często drewniane, były powszechnymi rycerskimi siedzibami w średniowieczu.

Jarocin wzmiankowany jest jako miasto w 1257 roku i był kolejno siedzibą Jarockich, Komorskich, Przyjemskich, Dobczyńskich i od 1661 roku do roku 1945 Radolińskich. Radolińscy herbu Leszczyc wywodzili się z Radoliny w powiecie konińskim i należeli do niezbyt zamożnej szlachty. Pierwszy wybił się Andrzej (zm. 1681), kolejno pisarz grodzki kaliski, surogator poznański, wreszcie kasztelan krzywiński. Zgromadził on znaczny majątek, a po swoim wuju i opiekunie Janie Dobczyńskim został właścicielem klucza majątków z ośrodkiem w Jarocinie. Jego też potomkiem był fundator pałacu w Jarocinie Władysław Radoliński (1808-1879), jeden z najbogatszych ziemian wielkopolskich, akcjonariusz Bazaru, ożeniony z kuzynką Józefą z Radolińskich (1809-1880). Niezwykle ugodowy wobec pruskiego zaborcy otrzymał w 1836 roku tytuł hrabiowski. W roku 1840 został szambelanem. To on założył ordynację jarocińską. Niezwykle błyskotliwą karierę w służbie najpierw Prus, a potem cesarskich Niemiec zrobił jego syn Hugo Radoliński (1841-1917). Od 1884 roku był marszałkiem dworu następcy tronu, późniejszego cesarza Niemiec i króla Prus Fryderyka III. W latach 1893-1895 był posłem w Konstantynopolu, potem, w latach 1895-1901, ambasadorem niemieckim w Petersburgu, a w latach 1901-1910 w Paryżu. W roku 1888 otrzymał dziedziczny tytuł książęcy pod warunkiem posiadania ordynacji jarocińskiej, a ponieważ już bardziej czuł się Niemcem niż Polakiem, wyjednał u cesarza zgodę na zmianę nazwiska na von Radolin. Pierwszy raz żonaty w wieku 22 lat z Lucy Wakefield, córką angielskiego pułkownika i hinduskiej księżniczki, po jej śmierci ożenił się z hrabianką Joanną von Oppersdorf.

W 1939 roku właścicielem ordynacji jarocińskiej był Niemiec książę Hans Hugo von Radolin, trzeci ordynat na Jarocinie. Majątek w roku 1926 liczył 2065 hektarów, miał tartak i cegielnię.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie w Wielkopolsce, Poznań 2002.
Zdjęcie: Piotr Libicki, lata 90-te XX w.

Polecane publikacje z naszej księgarni:
Lokalizacja
Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Dwór
Numer rejestru zabytków:
158/183
Data wpisu do rejestru:
20 grudzień 2026
Zastosowanie:
Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Jarocinie
Stan zachowania:
Dobry

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Więcej obiektów w gm. Jarocin

Dwory i Pałace Wiejskie w Wielkopolsce

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie w Wielkopolsce".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie w Wielkopolsce" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Książka ta jest poprawioną, uzupełnioną, znacznie poszerzoną i zaktualizowaną wersją przewodnika Marcina Libickiego Dwory i pałace wiejskie w Wielkopolsce z 1996 roku, uznawanego dziś za jedną z klasycznych pozycji poświęconych historii i architekturze ziemiańskich siedzib tego regionu. Zawiera opis i historię 925 obiektów – wszystkich zachowanych do dziś dworów i pałaców Wielkopolski. Każdy obiekt zilustrowany został fotografią, oddającą nie tylko jego charakter, lecz również dzisiejszy stan. Jest to jedyne w Polsce tak szerokie, katalogowe opracowanie tego zagadnienia.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-243-1

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.