Twój koszyk jest pusty

Pałac w Lasocinie

pałac w Lasocinie

Autor: Damian Żak

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo świętokrzyskie, powiat kielecki, gmina Łopuszno

Rodzaj obiektu:
Pałac
Stan zachowania:
Ruiny

Poszukujemy informacji o pałacu, zdjęć, wzmianek historycznych, opracowań itd. Jeżeli posiadasz informacje, którymi możesz się z nami podzielić, napisz do nas!

Zapoznaj się z historią pałacu w Lasocinie

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Lasocinie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia i pałac

Pierwsze wzmianki o Lasocinie pochodzą z początku XVI wieku. Od co najmniej XVIII wieku Lasocin należał do rodu Niemojewskich. W tym czasie istniał tu mały dworek szlachecki. Jednak w połowie XIX wieku, na jego miejscu powstał pałac. Obiekt założono na planie prostokąta. Składała się ona z szesnastu pokojów. Był to budynek parterowy, z dwiema piętrowymi przybudówkami. W pobliżu wzniesiono również oficynę oraz spichlerz wraz z innymi zabudowaniami gospodarczymi.

Przed 1945 rokiem pałac tętnił życiem. Ówcześni właściciele – Niemojewscy – urządzali w nim liczne bale. Organizowali również dożynki dla pracowników folwarcznych i zapraszali gości na polowania. Niestety właściciel pałacu – Edward Niemojewski, w 1935 roku został zastrzelony przez kłusownika. W 1939 roku wdowa po Edwardzie wraz z dziećmi postanowili opuścić Lasocin. Od sierpnia do grudnia 1944 roku w pałacu kilkukrotnie stacjonowali żołnierze Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych. Po zakończeniu się II wojny światowej pałac stał się siedzibą Spółdzielni Kółek Rolniczych w Łopuszynie, a później Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej. Niestety poprzez złe gospodarowanie, pałac z roku na rok popadał w coraz większą ruinę.

Źródła wiedzy
  • Rafał Jurkowski, Pałace Świętokrzyskie. Dzieje-atrakcje-sekrety. Przewodnik, Warszawa 2019.

Opracowanie: Nina Herzberg-Zielezińska, zdjęcia: Damian Żak, Bożena Bartkiewicz, Ludwik Niemojewski - udostępnił Maciej Saryusz-Romiszewski (udostępniono za zgodą autorów).

Więcej obiektów w gm. Łopuszno

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.