Twój koszyk jest pusty

  • Pałac Nowa Wioska Pałac Nowa Wioska

    Alexander Duncker, Wiejskie dwory, pałace i rezydencje szlachty pruskiej, wraz z rodziną królewską, rezydencjami letnimi, ogrodami przypałacowymi, artystycznie wykonane, z kolorowymi ilustracjami i tekstem w okresie 1857-1883

  • Pałac Nowa Wioska Pałac Nowa Wioska

    Autor: Bernard Jesionowski, 1990 r.

  • Pałac Nowa Wioska Pałac Nowa Wioska

    Autor: Bernard Jesionowski, 1990 r.

  • Pałac Nowa Wioska Pałac Nowa Wioska

    Autor: Jerzy Grygiel, 1977 r.

  • Pałac Nowa Wioska Pałac Nowa Wioska

    Autor: Michał Piotrowski, 2021 r.

  • Pałac Nowa Wioska Pałac Nowa Wioska

    Autor: Michał Piotrowski, 2020 r. / zabudowania folwarczne

Pałac Nowa Wioska

  • pałac Nowa Wioska z drona 2021

    Autor: Michał Piotrowski, 2021 r.

Historia pałacu w Nowej Wiosce

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Nowej Wiosce. Poznaj jego historię, dowiedz się jak zmieniał się obiekt na przestrzeni lat i przeczytaj ciekawostki. Miłego czytania!

Historia

Od 1285 r. tereny te należały do dóbr klasztorskich Stangów, następnie do Klasztorka lub Moraw. Jako majątek wyodrębnił się przed czasami biskupa Hioba, ponieważ nie wszedł w skład dóbr nadanych wówczas Jakubowi. von Dobeneckowi. Po sekularyzacji książę nadał wieś z folwarkiem (16szesnaście łanów) rodzinie von Heydeeków.

Nazwa wsi „Neuendorf” pojawia się po raz pierwszy w 1567 r. w dokumencie podziału majątku między braćmi Hansem i Josuą Freiherren zu Heydeck. W 1673 r. Eustachy Freiherr zu Heydeck sprzedał majątek Ludwigowi von Kerssenstein z Okrągłej Łąki.

W 1693 r. dobra nabył Fredrich von Grobben. Uczynił on z majątku majorat obejmujący kilka folwarków: Georgenberg (Jurki, cz. wsi Wandowo, cegielnia), Wallenburg, Klostersee (Klasztorek), Patschkau (Paczkowo), Friedrchshein (Międzylesie), Albrechtsdorf (Albertowo-Podgórze).

Majątek pozostał w rękach rodziny Grobben do 1945 r. Po czym został przejęty przez zarząd nieruchomości państwowych. Utworzono tu Państwową Stadninę Koni i gospodarstwo rolne.

W 2002 r. majątek stał się własnością prywatną jako Stadnina Koni Nowa Wioska Gospodarstwo Rolne Ewa Janiak. Przy Stadninie Koni Nowa Wioska działa Klub Jeździecki Nowa Wioska.

Obecnie w pałacu trwają prace remontowe.

Pałac został wzniesiony w 1779 r. Był to budynek 2,5 traktowy, 9-osiowy z owalną salą balową od strony parku. Był wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany. W 1829 r. został przebudowany na styl pałacu francuskiego Chateau. Kolejna przebudowa miała miejsce w 3 ćw. XIX w. Wtedy przedłużono budynek o skrajne, dwuosiowe aneksy. Kolejna przebudowa nastąpiła w XX w. Dodano wtedy 6-osiowe skrzydło wschodnie oraz wprowadzono w całym pałacu jednorodną stolarkę. W 1956 r. spłonęła część dachu i stropy nad piętrem. Pałac został jednak odbudowany w 1959 r., a w 1976 r. odnowiono elewację.

Źródła wiedzy

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska

Zdjęcia:

  • Litografia: Alexander Duncker, Wiejskie dwory, pałace i rezydencje szlachty pruskiej, wraz z rodziną królewską, rezydencjami letnimi, ogrodami przypałacowymi, artystycznie wykonane, z kolorowymi ilustracjami i tekstem w okresie 1857-1883, domena publiczna
  • Michał Piotrowski, 2020 i 2021
  • Jerzy Grygiel, Karta Biała, 1977, www.zabytek.pl
  • Bernard Jesionowski, D. Barton, Karta Biała, 1990, www.zabytek.pl
  • Gminny program opieki nad zabytkami gminy Gardeja na lata 2020-2023, Gardeja 2020
Polecane publikacje z naszej księgarni:
50,00
Lokalizacja
Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Pałac
Gminna ewidencja zabytków:
Pałac, folwark, osada folwarczna, park
Stan zachowania:
W remoncie
Zastosowanie:
własność prywatna

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Więcej obiektów w gm. Gardeja

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.