Twój koszyk jest pusty

Dwór w Brulinie-Koskach

  • dwór w Bulinie-Koskach

    Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo podlaskie, powiat wysokomazowiecki, gmina Czyżew

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Odrestaurowany
Zastosowanie:
własność prywatna

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Karta adresowa dworu w Brulinie-Koskach

Zapoznaj się z historią dworu w Brulinie-Koskach

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Brulinie-Koskach. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Brulino-Koski, niegdyś gniazdo i własność Brulińskich. Od XVII wieku do końca – z krótką przerwą – w rękach Godlewskich, w tym około 1780 roku Eleonory z Godlewskich Wodzińskiej, w 1783 roku jej córki Anny z Wodzińskich Brzostowskiej i ponownie Godlewskich. W 1909 roku i pod koniec lat dwudziestych właścicielem majątku był Hipolit Józef Godlewski. Majątek liczył wówczas 281 hektarów. Tadeusz Kulesza, administrator majątku stanowiącego własność spadkobierców Hipolita Józefa Godlewskiego, został wraz ze swoją siostrą zamordowany przez Niemców w Auschwitz. Jego żona została wywieziona po powstaniu warszawskim do obozu koncentracyjnego.

Dwór

Odbudowany budynek niewiele ma wspólnego ze stojącym tu kiedyś dworem. Był to pierwotnie budynek parterowy, nakryty dachem naczółkowym, z dwoma jednoosiowymi, opiętymi lizenami i zwieńczonymi trójkątnymi naczółkami ryzalitami na skrajach. W jednym z nich mieściło się wejście do dworu. Było to jednak rozwiązanie zbyt skromne jak na wyobrażenie współczesnego użytkownika i na osi dworu pojawił się kolumnowy ganek wspierający balkon z tralkową balustradą, a w dachu szeroka wystawka zwieńczona trójkątnym naczółkiem z nową tarczą herbową w tympanonie. Pierwotny dwór wzniesiony został w 1880 roku dla Józefa Godlewskiego na miejscu starszego dworu drewnianego.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki

Więcej obiektów w gm. Czyżew

Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.