Twój koszyk jest pusty

Dwór w Sokulu

dwór w Sokulu

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat żyrardowski, gmina Wiskitki

Rodzaj obiektu:
Dwór
Zastosowanie:
własność prywatna
Stan zachowania:
Dobry

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Sokulu

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Sokulu. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W 1783 roku własność Andrzeja Ogińskiego, wojewody trockiego, w XIX wieku Łubieńskich, następnie Sobańskich, a w końcu lat dwudziestych XX wieku Józefa Gutkowskiego. Majątek liczył wówczas 418 hektarów. Później przez małżeństwo córki Józefa Gutkowskiego majątek przeszedł na Siemiątkowskich i ich własnością pozostawał również po wojnie. To tutaj kręcono film "Noce i Dnie" oraz serial "Ranczo".

Dwór

Dwór, który Jakub Kazimierz Haur, autor Ziemiańskiej generalnej Oekonomiki z 1679 roku, nazwałby bez wątpienia „pańskim” w odróżnieniu od skromniejszych dworów „chudopacholskich”. I nie szkodzi, że wzniesiony został zapewne w pierwszej połowie XVIII wieku, a więc kilkadziesiąt lat po opublikowaniu Haurowskiego podręcznika. Typ dworu „pańskiego”, pozbawionego części czeladnej, z sienią na osi, przetrwał do XIX stulecia, przywdziewając jedynie klasycystyczny kostium. Na planie zbliżonym do kwadratu, parterowy, nakryty czterospadowym dachem z dwukolumnowym „zakopiańskim” gankiem poprzedzającym wejście, wystawionym w ostatnich latach w miejscu murowanej sionki. Witkiewiczowskie koncepcje zakopiańszczyzny jako stylu narodowego zostały, jak się wydaje, mniej lub bardziej świadomie uwzględnione w sposobie ukształtowania tego sztandarowego dla stylu polskiego motywu, jakim jest kolumnowy portyk.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.