Twój koszyk jest pusty

Dwór w Radziejowicach

  • dwór w Radziejowicach

    Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat żyrardowski, gmina Radziejowice

Rodzaj obiektu:
Dwór
Zastosowanie:
Pokoje gościnne i kameralny salonik
Stan zachowania:
Odrestaurowany

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Radziejowicach

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Radziejowicach. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Od XV wieku do 1705 roku Radziejowice były własnością magnackiej rodziny Radziejowskich, w tym w połowie XV stulecia protoplasty rodu Andrzeja (zm. ok. 1460), podkomorzego sochaczewskiego, dworzanina kolejnych książąt mazowieckich – Siemowita IV i Siemowita V. Na przełomie XV i XVI wieku w rękach jego wnuka Andrzeja (zm. 1517), kasztelana sochaczewskiego i wojewody płockiego, w XVII wieku Hieronima Radziejowskiego (1612–1667), podkanclerzego koronnego, przeciwnika Jana Kazimierza, słynnego zdrajcy i zwolennika Szwedów. Tu w 1645 roku urodził się syn Hieronima – Michał Radziejowski, który odkupił skonfiskowane ojcu za zdradę Radziejowice. Michał Radziejowski (ur. 1645), kanclerz koronny, kardynał, arcybiskup gnieźnieński, prymas Polski, odgrywał znaczną rolę po śmierci Jana III jako interrex, początkowo popierając kandydaturę królewicza Jakuba Sobieskiego, ale wobec oporów królowej wdowy przerzucił się na stronę kandydata francuskiego księcia Conti. Przeciwnik Sasów, w końcu wobec niezdarności Contiego pogodził się z wyborem Augusta II. Zmarł w 1705 roku, przekazawszy Radziejowice siostrzeńcom Prażmowskim, od których przeszły na krótko do Ossolińskich, a następnie do Krasińskich, któ-rych własnością pozostawały od 1782 roku aż do końca. Radziejowice wniosła Krasińskim Anna z Ossolińskich, żona Kazimierza Krasińskiego (1725–1802), oboźnego wielkiego koronnego i marszałka sejmowego. Po Kazimierzu i Annie dobra należały do ich syna Józefa Wawrzyńca Krasińskiego (1783–1845), sena-tora kasztelana Królestwa Polskiego. Józef Wawrzyniec Krasiński żonaty z Emilią z Ossolińskich był literatem, tłumaczem i pamiętnikarzem, organizował w Radziejowicach amatorskie przedstawienia teatralne, był działaczem Warszawskiego Towarzystwa Dobroczynności, odznaczonym za kampanie napoleońskie Krzyżem Złotym Virtuti Militari oraz francuską Legią Honorową. Wybitnym właścicielem Radziejowic był prawnuk Józefa Wawrzyńca – hr. Edward Krasiński (ur. 1870), syn Józefa i Heleny ze Stadnickich, zamordowany przez Niemców w Dachau w 1940 roku. Odziedziczywszy ordynację opinogórską, w celu rozbudowy i urządzenia Biblioteki Krasińskich w Warszawie sprzedał Radziejowice w pierwszych latach XX wieku swemu stryjowi Kazimierzowi Krasińskiemu (1850–1930) i jego żonie Marcie z Pusłowskich. Marta Krasińska (1859–1943) od początku wieku XX przez bez mała 40 lat prowadziła w swym mieszkaniu na ul. Czackiego w Warszawie salon polityczny i literacki. Przyjmowała najbardziej znane postaci swego czasu, m.in. Sienkiewicza, Reymonta, Weyssenhoffa, premiera Juliana Ignacego Nowaka, ministra Konstantego Skirmunta, ambasadorów akredytowanych w Warszawie. Kazimierz i Marta Krasińscy mieli dwóch synów: Michała (ur. 1883), rozstrzelanego przez Sowietów 20 września 1939, i Franciszka (ur. 1885) zmarłego w 1973 roku. W 1930 roku właścicielką Radziejowic była hr. Marta Krasińska, a majątek liczył 1456 hektarów.

Dwór

W Radziejowicach na przełomie XVIII i XIX wieku wzniesiono również dwór przeznaczony dla administratora majątku. Parterowy, nakryty dachem naczółkowym, z murowanym portykiem kolumnowym. Po ostatniej nieudanej restauracji zastąpiono go gankiem drewnianym i zwieńczono trójkątnym frontonem. Zmieniono również elewacje budynku, ukazując drewnianą konstrukcję.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.