Twój koszyk jest pusty

Pałac w Osuchowie

  • pałac w Osuchowie

    Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat żyrardowski, gmina Mszczonów

Rodzaj obiektu:
Pałac
Zastosowanie:
Centralny ośrodek szkoleniowy ZUS
Stan zachowania:
Odrestaurowany

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią pałacu w Osuchowie

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Osuchowie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W XVII wieku Osuchów należał do Radziejowskich, pod koniec XVIII stulecia do Sobolewskich, w tym w 1783 roku do Walentego Sobolewskiego, podkomorzego warszawskiego, a w drugiej połowie XIX wieku do Wołowskich, m.in. Feliksa Wołowskiego, domniemanego fundatora pałacu. W 1899 roku Osuchów kupił Michał Tyszkiewicz z przeznaczeniem na posag swej córki Joanny, późniejszej żony Edwarda Broel-Platera. W latach dwudziestych właścicielką Osuchowa liczącego wraz z majątkiem Wygnanka 1403 hektary była hr. Joanna Broel-Plater. Po jej śmierci w 1928 roku Osuchów odziedziczyła jej córka Izabella Broel-Platerówna, która pozostawała właścicielką majątku do końca. Edward Broel-Plater (ur. 1906), syn Joanny i Edwarda Broel-Platerów, poległ w kampanii wrześniowej. Oprócz Edwarda w czasie wojny zginęło jeszcze ośmiu Broel-Platerów, jego krewnych.

Pałac

Odwieczna tradycja motywowana genius loci – duchem danego miejsca – nakazywała wznoszenie kolejnej siedziby w miejscu wcześniejszej. Tak stało się również w Osuchowie, gdzie klasycyzujący, dziewiętnastowieczny pałac zbudowano na wzniesieniu, na którym stał niegdyś „zamek częścią z kamienia, częścią z drzewa zbudowany i otoczony fosą, na której most zwodzony” – jak pisał o siedzibie Radziejowskich Ulryk von Werdum w latach siedemdziesiątych XVII wieku. Ten fryzyjski towarzysz francuskiego agenta Jeana de Courthonne mógł być zaskoczony zwyczajem zamieszkiwania „średniowiecznej” fortalicji w czasie, kiedy w Europie wznoszono już wygodne rezydencje. Jego pobyt przypadł jednak na czas, kiedy Rzeczpospolita bardzo powoli podnosiła się po spustoszeniach potopu szwedzkiego. Pokój i dobrobyt przyniosą dopiero czasy saskie. Wzniesiony w trzeciej ćwierci XIX wieku zapewne dla Feliksa Wołowskiego pałac jest budowlą piętrową, z niewielkim jednoosiowym aneksem z jednej strony i późniejszymi parterowymi skrzydłami z obu stron, zwieńczonymi balustradową attyką. Skrzydła-przybudówki dodane zostały do pałacu pomiędzy 1918 a 1927 rokiem. W tym czasie również na osi elewacji frontowej, przed płytkim ryzalitem zamkniętym trójkątnym naczółkiem, pojawił się czterokolumnowy ganek wspierający balkon. Podobny ryzalit w elewacji ogrodowej, z półkoliście zamkniętymi oknami górnej kondygnacji, nadaje nieco neorenesansowy charakter środkowej części budowli. Naroża budynku boniowane. W bocznych połaciach niskiego czterospadowego dachu dekoracyjne okienka ujęte esownicami i zwieńczone trójkątnymi naczółkami z iglicą. Zgodnie ze starym polskim zwyczajem dworską kuchnię umieszczono w sąsiadującej z dworem oficynie. W ten sposób gospodarze unikali kuchennego zamieszania i nieprzyjemnych zapachów. Noszone z kuchni, przestygłe nieco potrawy polewano gorącymi sosami, które przywracały im właściwą temperaturę.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.