Twój koszyk jest pusty

Pałac w Policznie

dwór w Policznie

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat zwoleński, gmina Policzna

Rodzaj obiektu:
Pałac
Zastosowanie:
własność prywatna
Stan zachowania:
Dobry

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Policznie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Policznie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W XV wieku Policzna była własnością Mikołaja Śliza herbu Habdank, w 1508 roku Katarzyny Ślizowej, a w 1519 roku trzech braci: Jana, Wita i Tomasza (Ślizów?). W 1531 roku współwłaścicielem Policznej był Andrzej z Białaczowa, którego córka wyszła za mąż za Piotra Kochanowskiego, ojca poety, i wniosła wieś Kochanowskim. Własnością Kochanowskich Policzna pozostawała do końca XVII wieku. W XVIII wieku w rękach Ewy Liniewskiej, kasztelanowej lubelskiej, później Podkańskich (Potkańskich), a od końca XIX i w wieku XX Przeździeckich, w tym w 1909 roku hr. Stefana Przeździeckiego. Stefan Przeździecki (1879–1932) był wybitną osobistością europejskiego i polskiego życia towarzyskiego, społecznego, kulturalnego i politycznego na początku XX wieku i w okresie międzywojennym. Członek niezwykle zamożnej i zasłużonej dla polskiej kultury rodziny ziemiańskiej, bywalec dworów i salonów starej Europy, wstąpił do polskiej służby zagranicznej w 1918 roku. Odegrał ważną rolę jako dyrektor gabinetu i szef protokołu dyplomatycznego przy kilkunastu ministrach spraw zagranicznych. Od 1929 roku poseł i ambasador RP w Rzymie. Stefan Przeździecki był jednym z pierwszych członków odnowionego w 1920 roku Związku Polskich Kawalerów Maltańskich. Za jego czasów Policzna liczyła 1655 hektarów. Po jego śmierci Policzną objął jego bratanek Antoni Przeździecki (ur. 1905), ostatni właściciel Policznej, żołnierz AK, w lutym 1945 roku wywie-ziony w głąb ZSRR. Zmarł krótko potem w Donbasie. Jego ojciec Jan Aleksander Przeździecki (ur. 1877) zginął w czasie powstania warszawskiego we wrześniu 1944 roku. Brat Antoniego Przeździeckiego, a syn Jana Aleksandra – Jan Aleksander Przeździecki junior (ur. 1911), aresztowany przez Sowietów w 1939 roku, zginął w Wilnie 21 lipca 1944 roku.

Dwór

Ten wzniesiony w ostatniej ćwierci XIX wieku elegancki pałac Przeździeckich to kolejna odsłona kostiumu francuskiego na Mazowszu. W przeciwieństwie do najeżonych basztami, kominami i iglicami Kozienic i przeładowanego detalem Guzowa uderza prosta harmonijna forma i oszczędność architektonicznej dekoracji pałacu w Policznej. To nie Fontainebleau, Blois czy Chambord epoki Franciszka I (1515–1547). To oszczędna i piękna w kolorystycznym kontraście czerwieni cegieł i złamanej bieli skromnego detalu architektura, inspirowana budowlami czasów Henryka IV (1589–1610) i dziełami wielkiego François Mansarta epoki Ludwika XIII (1610–1643). Pałac w Policznej jest budowlą piętrową, z nieznacznie zryzalitowaną częścią środkową, nakrytą wysoko wyniesionym mansardowym dachem. Poprzedza ją kolumnowy ganek zwieńczony balustradą obszernego tarasu. Poniżej mansardowego okna, w półkolistym naczółku, herb Przeździeckich Roch III. Naroża budowli boniowane. Korpus nakryty dachami trójpołaciowymi. Z boku parterowa oficyna połączona z pałacem krytym przejściem. Dla zamożnego polskiego ziemianina, który coraz częściej – jak hrabia Teodor Odwaga Konopacki z noweli Znaj pana barona Józefa Weyssenhoffa – regularnie odwiedzał Paryż, by zażywać wszelakich przyjemności, kostium francuski nie był jedynie kwestią mody. Stawał się pamiątką z podróży, przybliżającą mu ten ziemski raj, kiedy powracał do swego gospodarstwa, słodkim wspomnieniem, gdy z przerażającą monotonią przygotowywał się do żniw i kolejnej kampanii buraczanej.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.