Twój koszyk jest pusty

Dwór w Chromakowie

  • dwór w Chromakowie

    Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat żuromiński, gmina Lutocin

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Ruiny

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Chromakowie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Chromakowie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W końcu XVIII wieku Chromakowo należało do Kuczborskich, w XIX wieku Kreńskich, a następnie Mieczkowskich. W 1909 roku w Chromakowie były dwie większe własności: Teofila Mieczkowskiego i Zdzisława Pytkowskiego. Potem własność Sokołowskich, Oskierków oraz Zdziechowskich. W końcu lat dwudziestych właścicielem w Chromakowie był Józef Zdziechowski. Jego majątek liczył 336 hektarów i następnie przez małżeństwo jego córki przeszedł na rodzinę Budnych, których własnością pozostał do końca. Maria z Mieczkowskich Gościcka, urodzona w 1874 roku w Chromakowie, zginęła w powstaniu warszawskim w 1944 roku. Stefan Sokołowski (ur. 1891), współwłaściciel w Chromakowie, w 1919 roku ochotnik Wojska Polskiego i poseł na sejm, zatłuczony został na śmierć przez Niemców w obozie w Auschwitz 25 kwietnia 1941 roku.

Dwór

Dwór wzniesiony w latach osiemdziesiątych XIX wieku dla Kreńskich, parterowy, nakryty dachem naczółkowym, z pozornym piętrowym ryzalitem na osi poprzedzonym trójarkadowym gankiem wspierającym pierwotnie balkon. Zarówno arkadowy ganek, jak i półkoliście zamknięte okna ryzalitu zwieńczonego attyką nadawały tej siedzibie cechy swoiście rozumianego neorenesansu.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie współczesne: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.