Twój koszyk jest pusty

Dwór w Niegowie

dwór w Niegowie

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat wyszkowski, gmina Zabrodzie

Rodzaj obiektu:
Dwór
Zastosowanie:
Zgromadzenie Sióstr Benedyktynek Samarytanek w Niegowie
Stan zachowania:
Odrestaurowany

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Niegowie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Niegowie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W XVIII wieku Niegów był własnością Narzymskich, w tym w 1783 roku Stanisława Narzymskiego, podkomorzego ciechanowskiego. W drugiej połowie XIX wieku w rękach Ihnatowiczów, w tym w 1876 roku Aleksandra i Józefy Pauliny z Szyszków Ihnatowiczów, a później owdowiałej Józefy Pauliny i jej drugiego męża Wojciecha Orłowskiego. Po śmierci w 1926 roku Józefy Pauliny secundo voto Orłowskiej majątek przeszedł na jej krewnych Dzierzbickich, którzy w 1931 roku resztówkę wraz z pałacem sprzedali Zgromadzeniu Sióstr Benedyktynek Samarytanek Krzyża Chrystusowego. Od tego czasu dawna siedziba Ihnatowiczów nosi nazwę „Samaria”.

Dwór

Pierwotny parterowy dwór, wzniesiony w 1876 roku dla Aleksandra i Józefy Pauliny Ihnatowiczów, został najpierw w 1931 roku dostosowany do potrzeb domu zakonnego, a następnie nadbudowany o piętro po 1980 roku. Jest to dziś budowla piętrowa, ze środkowym ryzalitem zwieńczonym trójkątnym frontonem i poprzedzonym filarowo-arkadowym gankiem, na którym taras. Środkowy ryzalit w elewacji ogrodowej został rozbudowany, by pomieścić kaplicę. Urozmaiceniem pierwotnej siedziby Ihnatowiczów była niewątpliwie trójkondygnacyjna wieża na rzucie kwadratu, artykułowana w górnej kondygnacji arkadkami i zwieńczona pseudoattykową ścianką. Bliższa jest ona włoskim wieżom-belwederom niż średniowiecznym wieżom feudalnym. „Wieżowa” dobudówka z drugiej strony pochodzi zapewne również z wcześniejszego czasu. Na budyn-ku niski dach czterospadowy, na wieży i przybudówce – niski namiotowy.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.