♕Dwory i Pałace Polski: dwór Grzegorzewo I historia
Podziel się:

Zapoznaj się z historią dworu w Grzegorzewie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Grzegorzewie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Na początku lat trzydziestych XX wieku Grzegorzewo kupili Maria z Libickich Jacuńska (1894–1965) i jej mąż Julian Jacuński (1891–1960), absolwent Politechniki w Karlsruhe. Majątek liczył 140 hektarów. Maria i Julian Jacuńscy pozostawali właścicielami aż do końca. Ich córka Irena (ur. 1918), żołnierz AK, została zamęczona przez Niemców na Pawiaku w maju 1944 roku. Brat Marii Jacuńskiej Janusz Libicki (ur. 1902), ochotnik wojny bolszewickiej i III powstania śląskiego, docent Uniwersytetu Jagiellońskiego i zastępca profesora Uniwersytetu Poznańskiego, odznaczony Śląskim Krzyżem Walecznych, został zamordowany przez Rosjan w Katyniu w kwietniu 1940 roku.

Dwór

Tu stał dwór, który podobnie jak 20–30 procent mazowieckich dworów zniknął bez śladu. Nie zachował się nawet park, który przypominałby o jego istnieniu i historii pokoleń. Pusta polana i przetrzebiona aleja lipowa to wymowny znak powojennego czasu spustoszenia. Dwór z lat siedemdziesiątych lub osiemdziesiątych XIX wieku był średniej wielkości budowlą, w części parterową, w części piętrową, wpisującą się w typ siedziby „właściciela średniej zamożności”.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki
Zdjęcie historyczne: Grzegorzew - Gazeta Samorządowa


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki