Twój koszyk jest pusty

Dwór w Głuchach

  • dwór w Głuchach

    Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat wyszkowski, gmina Zabrodzie

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Odrestaurowany
Zastosowanie:
własność prywatna Karoliny Wajdy

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Głuchach

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Głuchach. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Niegdyś Laskowo Głuche, później jako folwark dóbr Laskowo nazywane Głuchy i Laskowo-Głuchy. Dziś miejscowość Głuchy. W XVIII wieku własność Zdzieborskich, w tym w 1783 roku regenta Zdzieborskiego. Później należało do Ludwiki ze Zdzieborskich i Jana Norwidów, rodziców poety Cypriana Kamila Norwida, tu urodzonego w 1821 roku, uważanego przez wielu za czwartego po Mickiewiczu, Słowackim i Krasińskim wieszcza polskiego romantyzmu. Młodszy od nich o niecałe pokolenie, bardziej nowatorski, głęboko katolicki i niemal mistyczny, zmarł w Zakładzie św. Kazimierza w Paryżu w 1883 roku. Po Norwidach kolejno własność Suskich, Deskurów i Winnickich, a następnie kilku innych właścicieli, aż wreszcie od 1912 roku Jeziorańskich. Początkowo rzeźbiarza Bolesława Jeziorańskiego, a później jego córek, w których rękach – jako resztówka niepodlegająca reformie rolnej, Głuchy pozostawały również po wojnie.

Dwór

Pełen uroku i pełen ducha drewniany, tynkowany kryty gontem dwór, miejsce urodzenia w 1821 roku Cypriana Kamila Norwida. Wzniesiony został z końcem XVIII wieku dla Zdzieborskich. Parterowy, nakryty czterospadowym dachem, z gankami w elewacji frontowej i ogrodowej, o czterech słupach niosących trójkątne zwieńczenie. W zwieńczeniu od ogrodu gipsowe popiersie Adama Mickiewicza autorstwa Bolesława Jeziorańskiego. Takiego dworu bez wątpienia nie powstydziłby się wyrysować wieszcz, zanim „paniczyki młode z cudzych krajów/Wtargnęli do nas hordą gorszą od Nogajów,/Prześladując w Ojczyźnie Boga, przodków wiarę,/Prawa i obyczaje, nawet suknie stare./(...) Opatrzonych w broszurki i w różne gazety,/Głoszących nowe wiary, prawa, toalety” – pisał w Panu Tadeuszu. Moda na neogotyk, kostium francuski i włoski, która pojawi się w XIX stuleciu, nie zdobędzie na Mazowszu wielu zwolenników. Z końcem XIX wieku znów powróci zainteresowanie siedzibami szlacheckimi I Rzeczpospolitej, a styl polski zacznie święcić triumfy.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.