Twój koszyk jest pusty

Dwór w Dębinkach

dwór w Dębinkach

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat wyszkowski, gmina Zabrodzie

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Dobry
Zastosowanie:
Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza w Dębinkach

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Dębinkach

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Dębinkach. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W pierwszej połowie XVIII wieku Dębinki należały do Jana Renarda (ok. 1682––1746), starosty tyszowieckiego, generała wojsk saskich. Bratem Jana Renarda był Benedykt Renard (ok. 1683–ok. 1725), znany architekt, grafik i dyplomata saski, a siostrą Anna Renardówna, metresa Augusta II Mocnego i matka naturalnej królewskiej córki, słynnej Anny Orzelskiej, późniejszej księżnej Holstein-Beck. Na przełomie XVIII i XIX w. w rękach Dybowskich, w tym stolnika bełskiego Ksawerego Dybowskiego. W 1871 roku Dębinki nabył Anastazy Orłowski. W 1909 roku majątek należał do Henryka Barylskiego, a potem do książąt Woronieckich.

Dwór

Przyjemny klasycystyczny dwór parterowy, nakryty dachem czterospadowym, z płytkim ryzalitem w części środkowej wyższym o kondygnację mezzanina, poprzedzonym czterokolumnowym portykiem w wielkim porządku. Portyk zwieńczony szerokim belkowaniem, nad którym trójkątny fronton. Dwór zbudowany przed 1841 rokiem zapewne dla Ksawerego Dybowskiego, stolnika bełskiego, być może z wykorzystaniem murów dworu wzniesionego w drugiej ćwierci XVIII wieku dla Jana Renarda, podstolego nurskiego, starosty tyszowieckiego, pułkownika gwardii królewskiej, feldmarszałka wojsk saskich. Z nim wiąże się wmurowana w sieni tablica z drugiej tercji XVIII wieku, z napisem łacińskim. Dwór przebudowany w drugiej połowie XIX wieku przez budowniczego Władysława Mierzanowskiego. Po obu stronach dworu parterowe oficyny, nakryte dachami czterospadowymi.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie współczesne: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.