Twój koszyk jest pusty

Dwór w Somiance

  • dwór w Somiance

    Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat wyszkowski, gmina Somianka

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Odrestaurowany
Zastosowanie:
Punkt orientacyjny i miejsce historyczne "Dwór Somianka"

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Somiance

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Somiance. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Dawniej występowała jako Słomianka i w XVIII wieku była własnością sióstr norbertanek z Płocka. W XIX wieku najpierw własność Rapackich, a potem Puszetów. Właścicielem Somianki był Jan Antoni Puszet (1851–1913), syn Konstantego Judyta Puszeta, a wnuk Antoniego Puszeta (1782–1831), dzielnego żołnierza wojsk napoleońskich i powstańca listopadowego. W 1913 roku Somiankę objął po ojcu, wraz z rodzeństwem, Ludwik Puszet (1877–1942), używający francuskiej pisowni nazwiska du Puget, znany rzeźbiarz, pisarz i historyk sztuki, zamordowany przez Niemców w Auschwitz w 1942 roku. W późnych latach dwudziestych XX wieku Somianka należała do Władysława Müllera. Majątek liczył wówczas 2396 hektarów. Władysław Müller (ur. 1894), właściciel Somianki, członek AK, został rozstrzelany przez Niemców 22 czerwca 1944 roku pod Wyszkowem.

Dwór

Dwór wzniesiony około połowy XIX wieku, być może według projektu wybitnego architekta i i teoretyka architektury Adama Idźkowskiego (1798–1879). Klasycyzujący, parterowy, z ryzalitem w elewacji frontowej, opiętym jońskimi pilastrami dźwigającymi przestylizowane belkowanie zwieńczone trójkątnym naczółkiem z półkolistym okienkiem w tympanonie. W elewacji ogrodowej wieloboczny ryzalit. Dach dwuspadowy ze ścianką kolankową. Niewątpliwym urozmaiceniem dworu w Somiance jest oryginalna piętrowa dobudówka, a raczej jej manieryczna dekoracja w postaci boniowanych pasów zwieńczonych sztukatorskimi zawijasami na cokolikach. Dekoracja ta mieściłaby się dobrze w wybujałej wyobraźni Idźkowskiego, który potrafi ł zarówno zaprojektować mauzoleum Napoleona i pałac na wystawę powszechną w Londynie (oba projekty niezrealizowane), jak i sporządzić maszynkę do rachunków, wznieść w Skierniewicach dworzec kolejowy w stylu mauretańskim oraz w formach ekspresyjnego neogotyku przebudować fasadę katedry św. Jana w Warszawie. Adam Idźkowski jest autorem jednej z najpiękniejszych, jeśli nie najpiękniejszej rezydencji Mazowsza – palladiańskiego pałacu-willi w Szczawinie.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcia: Piotr Libicki, Andrzej Łuczyński, dwory.cal24.pl (udostępniono za zgodą autora).


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.