Twój koszyk jest pusty

Dwór w Popowie

dwór w Popowie

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat wyszkowski, gmina Somianka

Rodzaj obiektu:
Dwór
Zastosowanie:
Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej
Stan zachowania:
Odrestaurowany

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Popowie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Popowie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Dawniej Popowo. W XVIII wieku jeszcze ciągle własność Popowskich. Pod koniec stulecia już w rękach Kozłowskich, w tym w 1783 roku Michała Kozłowskiego, stolnika owruckiego. W XIX i w XX wieku własność Skarżyńskich, w tym w 1909 roku Stanisława Skarżyńskiego, który był głównym fundatorem okazałego neogotyckiego kościoła w Popowie. W podziemiach świątyni znalazło się rodzinne mauzoleum Skarżyńskich.

Dwór

„Nie miał też dwór staropolski architektonicznej jedności, musiał być do pewnego stopnia nieforemnym aglomeratem, ale improwizowanym układem swoich mas i członków nabierał malowniczości, a że był szczerym wyrazem życia, potrzeby, obyczaju, smaku kilku pokoleń, miał charakter. (...) Miał swoją biografię jak człowiek, a ta historia jego życia czytała się w przystawkach, dobudówkach i przybudówkach. Nie był prędzej skończenie gotów, zanim nie mieścił wśród swoich ścian trzech pokoleń. Miał sto lat wzrostu i dojrzewania. Dziad go zaczął, wnuk dopiero ukończył” – pisał o polskim dworze na początku XX wieku w swej pomnikowej książce Życie polskie w dawnych wiekach Władysław Łoziński.Czy trzeba lepszej ilustracji niż dwór w Popowie, rozłożysty w nieskończoność, konstytuowany z niezliczonej liczby fragmentów, wielostylowy? Zaczątkiem struktury był zapewne niewielki osiemnastowieczny dwór. Około połowy XIX wieku został przebudowany, zyskując cechy neogotyckie – wieloboczną, zwieńczoną krenelażem wieżyczkę, ujęte wieżyczkami-sterczynami wejście i szerokie drzwi do ogrodu wykrojone w łuk Tudora. Potem powstała kolejna przybudówka o cechach neorenesansu, parterowa, z ryzalitem zwieńczonym trójkątnym szczytem i oknach zamkniętych półkoliście. Potem piętrowa dobudówka do przybudówki, w końcu piętrowe klasycyzujące skrzydło od strony ogrodu. Oto polski dwór w pełnej okazałości!

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.