Twój koszyk jest pusty

Dwór Grądy Szlacheckie

dwór Grądy Szlacheckie

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat wyszkowski, gmina Długosiodło

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Dobry
Zastosowanie:
własność prywatna

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu Grądy Szlacheckie

Przeczytaj więcej informacji o dworze Grądy Szlacheckie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W 1783 roku w Grądach Szlacheckich była liczna niewielka własność szlachecka w posiadaniu Górskich, Grzymałów, Karwowskich, Kossakowskich, Romatowskich, Rostkowskich i największa z nich – należąca do Truskolaskich.

Dwór

W 1679 roku w Krakowie ukazała się Ziemiańska generalna ekonomika Jakuba Kazimierza Haura. Jeden z rozdziałów tego kompendium wiedzy potrzebnej do prowadzenia gospodarstwa poświęcony był kwestii budowy dworu. Autor wyróżnia dwie jego wersje: „pańską”, odpowiadającą „wysokim” normom kompozycyjnym tego czasu, jak symetryczny osiowy układ z sienią-salą na osi, apartamentami po bokach i alkierzami połączonymi galerią od ogrodu – oraz skromniejszą „chudopacholską”, z charakterystyczną tzw. czarną kuchnią w samym środku budowli, podziałem na część oficjalną-mieszkalną i czeladną. Przykładem dworu „chudopacholskiego” może być dwór w Grądach Szlacheckich, drewniany, parterowy, kryty strzechą. Choć powstał trochę później, bo najprawdopodobniej na początku XVIII wieku i potem – z początkiem XX wieku – był remontowany, a następnie przebudowany w 1921 roku, kiedy dodano zapewne drewniany ganek poprzedzający wejście, to kontynuuje on tradycje skromniejszych ziemiańskich siedzib wcześniejszego okresu.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Zobacz film prezentujący dwór Grądy Szlacheckie

Zachęcamy do obejrzenia filmu prezentującego dwór Grądy Szlacheckie, który pochodzi z kanału na YouTubie Reporter Tuba Wyszkowa


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.