Twój koszyk jest pusty

Dwór w Chajętach-Jaktorach

dwór w Chajętach-Jaktorach

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat wołomiński, gmina Dąbrówka

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Odrestaurowany
Zastosowanie:
własność prywatna
Skład zespołu:
dwór, park
Numer rejestru:
487
Data wpisu do rejestru:
22 Sty, 1982

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Chajętach-Jaktorach

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Chajętach-Jaktorach. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Niegdyś wieś Jaktory. W XIX wieku i aż do 1910 roku własność Czarnowskich. Nabyty w 1910 roku przez Romana Jeleniewskiego majątek zapewne aż do końca pozostawał w rękach Jeleniewskich. W końcu lat dwudziestych właścicielem majątku liczącego 276 hektarów był Roman Jeleniewski.

Dwór

Obecny kształt dworu w Chajętach-Jaktorach jest wynikiem przebudowy pierwotnego budynku z około 1827 roku, podjętej w 1912 roku przez architekta Tadeusza Zielińskiego (1883–1925) dla Jeleniewskich. Zieliński nadbudował piętro, założył nowy czterospadowy dach, a przed wejściem wystawił nieco przysadzisty czterokolumnowy portyk w wielkim porządku, zwieńczony trójkątnym naczółkiem z ładnym płaskorzeźbionym alegorycznym przedstawieniem Świtu w tympanonie. Jego autorem jest najprawdopodobniej rzeźbiarz Bolesław Jeziorański, ówczesny właściciel dworu w Głuchach. Parter frontowej ogrodowej elewacji dworu boniowany, a jego okna zamknięte półkoliście. Na osi elewacji ogrodowej balkon wsparty na czterech kolumnach. Dwór utrzymany jest w duchu rodzącego się stylu polskiego. W 1913 roku Zieliński zdobędzie pierwszą nagrodę w konkursie na dwór Włodków w Niegowici w Małopolsce. Konkurs ten uznany zostanie za ważny moment w kształtowaniu się stylu polskiego.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie współczesne: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.