Twój koszyk jest pusty

Pałac w Łochowie

pałac w Łochowie

Autor: Piotr Libicki

pałac w Łochowie

Autor: Włodzimierz Jacek Adamski, 2021 r.

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat węgrowski, gmina Łochów

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Odrestaurowany
Zastosowanie:
Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowe Pałac i Folwark Łochów

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią pałacu w Łochowie

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Łochowie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Miejscowość wzmiankowana w XV wieku. W XVIII wieku własność Zielińskich, w tym w 1783 roku chorążyca Zielińskiego. W XIX wieku w rękach Hornowskich, od których w drugiej połowie stulecia jako wiano Stefanii Hornowskiej Łochów przeszedł do Medarda Downarowicza. Medard Downarowicz, urodzony w Łochowie w 1878 roku, syn Medarda i Stefanii Downarowiczów, niepodległościowy działacz socjalistyczny, skazany został w 1906 roku na katorgę. Minister kultury w rządzie Moraczewskiego w 1918 roku, ochotnik w wojnie 1920 roku, wiceprezydent Warszawy, zmarł w 1934 roku. Najprawdopodobniej w 1882 roku Łochów kupiony został przez Zdzisława Zamoyskiego i w 1917 lub 1918 roku przeszedł do Elżbiety z Zamoyskich, żony Eryka Kurnatowskiego, który tu gospodarował. Eryk Kurnatowski (1882–1975), działacz społeczny wśród polskich studentów w Belgii, a potem działacz spółdzielczości rolniczej powiatu pułtuskiego, walczył w I wojnie światowej. Po wojnie organizator spółdzielni i straży ogniowej oraz szkolnictwa w powiatach węgrowskim i radzymińskim, prezes Związku Ziemian powiatu radzymińskiego, delegat na kongres rolniczy w Paryżu w 1923 roku i kongres ekonomiczny w Rio de Janeiro w 1927 roku, w latach 1922–1927 senator RP. Majątek w późnych latach dwudziestych XX wieku należał do Elżbiety Kurnatowskiej i liczył 513 hektarów.

Pałac

Podobnie jak w przypadku dworu w Bachorzy w powiecie sokołowskim obecny kształt dwór w Łochowie otrzymał po rozbudowie z trzeciej ćwierci XIX wieku, której autorstwo przypisuje się uznanemu architektowi Bolesławowi Pawłowi Podczaszyńskiemu (1822–1876), autorowi neogotyckich wnętrz pałacu-zamku w Starej wsi, pałacu w Stoku Lackim i być może dworu w Gałkach. Wówczas to do wcześniejszego, parterowego budynku dobudowano dwa obszerne piętrowe skrzydła, lekko zryzalitowane, nakryte dachami dwuspadowymi. Całość stylistycznie ujednolicono, wprowadzając m.in. triadę arkadowych okienek o zróżnicowanej wielkości w ściany szczytowe skrzydeł oraz szczyt płytkiego ryzalitu części środkowej. Ponad wejściem balkon wsparty na czterech żeliwnych kolumienkach. Inicjatorem rozbudowy był ówczesny właściciel Łochowa Medard Downarowicz.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcia: Piotr Libicki, Włodzimierz Jacek Adamski, 2021 r. www.zamki.rotmanka.com ( udostępniono za zgoda autora).


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.