Twój koszyk jest pusty

Dwór w Kamionnie

dwór w Kamionnej

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat węgrowski, gmina Łochów

Rodzaj obiektu:
Dwór
Zastosowanie:
własność prywatna
Stan zachowania:
Dobry

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Kamionnie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Kamionnie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Kamionna zwana była niegdyś Kamionolas, później, aż do początku XX wieku, Kamionna Laski. W wiekach od XV do XVIII własność Łochowskich, od połowy stulecia Kuszllów, którzy próbowali nawet lokować miasto Kamionnę. Od lat sześćdziesiątych do osiemdziesiątych XVIII wieku właścicielem był stolnik podlaski Michał Kuszell. W XIX wieku własność Godlewskich, a w początkach XX wieku Andrzejkowiczów, w tym w 1909 roku Romana Andrzejkowicza. W latach dwudziestych właścicielem majątku liczącego 654 hektary był Teodor Jaźwiński. Jaźwińscy byli właścicielami Kamionny najprawdopodobniej do końca.

Dwór

Położone na lekkim wzniesieniu założenie dworskie, w którego skład wchodziły pierwotnie prócz dworu dwie usytuowane prostopadle do niego oficyny oraz wozownia. Klasycystyczny dwór powstał w drugiej połowie XIX wieku najprawdopodobniej dla Godlewskich na miejscu wcześniejszego dworu Kuszllów. Jest budowlą parterową, nakrytą dachem naczółkowym, z oryginalną lekko zryzalitowaną piętrową częścią środkową zwieńczoną szerokim trójkątnym frontonem. W jej dolnej kondygnacji znalazł się wgłębny portyk o dwu toskańskich kolumnach, a w górnej loggia-balkon o sześciu kolumnach jońskich. W zastosowaniu porządku toskańskiego dla dolnej kondygnacji, a jońskiego dla górnej można dopatrzyć się stosowanej w starożytności i potem w czasach nowożytnych zasady tzw. superpozycji porządków – czyli określonej kolejności porządków architektonicznych: od doryckiego bądź toskańskiego dla parteru, przez joński dla pierwszego piętra, koryncki dla drugiego do kompozytowego dla piętra trzecie-go. Zasada superpozycji pojawia się w słynnym rzymskim Koloseum. W elewacji ogrodowej, na osi dworu, ryzalit zwieńczony szczytem dwuspadowego dachu, w dolnej kondygnacji rozczłonkowany czterema toskańskimi półkolumnami. Zachowana oficyna to budowla parterowa, nakryta dachem naczółkowym, z ryzalitem na osi.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.