Twój koszyk jest pusty

Dwór w Baczkach

dwór w Baczkach

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat węgrowski, gmina Łochów

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Odrestaurowany
Zastosowanie:
Hotel Dworek Baczki

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Baczkach

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Baczkach. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W XVIII wieku Baczki należały do Rozwadowskich i być może Kuczyńskich, a w XIX wieku Starzeńskich, następnie Brzozowskich, Rakowskich i od lat sześćdziesiątych Perlisów. Judel Perlis w Baczkach założył odlewnię żeliwa i fabrykę maszyn rolniczych. Niewielka własność z dworem od początku XX wieku należała do Marii Paszkowskiej, a następnie Antoniego Sadzewicza i w rękach Sadzewiczów pozostawała również po wojnie. Właścicielem majątku w Baczkach, liczącego 144 hektary, w późnych latach dwudziestych był Julian Perlis.

Dwór

Nuncjusz papieski Germanico Malaspina, przywykły do kamiennych ciosów i marmurów swej włoskiej ojczyzny, goszcząc z końcem XVI wieku w jednym z drewnianych polskich dworów, rzekł, że nigdy nie widział „tak pięknie ułożonego stosu paliwa”. Niewiele się mylił, gdyż jak powiadał Frycz Modrzewski: „Rzadko się w Polsce trafi który dom, który by przez trzydzieści lat w całości trwał”. Pożary regularnie trawiły drewniane rezydencje. Na ich miejscu powstawały kolejne. Szczęśliwie do naszych czasów dotrwał w niemal niezmienionym kształcie – poza drewnianym gankiem dobudowanym w 1827 roku – obszerny osiemnastowieczny dwór w Baczkach, parterowy, nakryty wysokim dachem naczółkowym.

Obok dworu stoi lamus z XVII lub XVIII wieku. Jako budowla murowana, przeznaczony był do przechowywania cenniejszych rzeczy. Być może stawał się też miejscem schronienia w wypadku niebezpieczeństwa lub pożaru i pełnił podobną rolę jak murowe wieże otoczone fosą lub „na przekopie” w szesnastowiecznych siedzibach rycersko-szlacheckich.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.