Twój koszyk jest pusty

Dwór w Paplinie

dwór w Paplinie

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat węgrowski, gmina Korytnica

Rodzaj obiektu:
Dwór
Zastosowanie:
Modrzewiowy Dwór w Paplinie- Wynajem apartamentów, wycieczki, zwiedzanie (grupy zorganizowane za wcześniejszą rezerwacją), rekreacja, imprezy okolicznościowe, warsztaty, wykłady, szkolenia.
Stan zachowania:
Odrestaurowany

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Paplinie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Paplinie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Przed 1760 rokiem Paplin był własnością Glinków, a potem Garczyńskich, m.in. Józefa Garczyńskiego, skarbnika drohickiego. Po 1838 roku i aż do końca w rękach Cieleckich, w tym w 1909 roku Jana Cieleckiego. W końcu lat dwudziestych Paplin był własnością Jana Cieleckiego, a majątek liczył 383 hektary.

Dwór

Magnifi que charpenterie – pochwalił drewniany dwór królewski Zygmunta III w Nieporęcie Jean de Bleranval le Laboureur towarzyszący madame de Gué-briant w jej podróży do Polski. Książę Michał Czartoryski, którego z pewnością było stać na murowaną siedzibę, jeszcze w 1744 roku wystawił w Wołczynie modrzewiowy pałac o 36 pokojach. Kosztowności i ozdobności takich drewnianych rezydencji, które często krótko po zbudowaniu padały pastwą płomieni, dziwowali się cudzoziemcy, zwłaszcza Włosi. Dziwował się również fryzyjczyk Ulryk von Werdum, który dostrzegał w Polsce zarówno obfitość łamanych kamieni, jak i dobrą glinę, by móc wznosić dwory murowane. Nie ulega wątpliwości, że względy ekonomiczne miały często decydujący wpływ na wybór materiału. Kiedy jednak spoglądamy na modrzewiowy dwór w Paplinie, ulegamy zadziwieniu towarzyszącemu Laboureurowi. Trudno uwierzyć, by za wyborem drewna nie kryła się słabość do tego materiału. Może to rycerska natura, która w najwygodniejszym nawet dworze kazała widzieć strukturę tymczasową, wojenny obóz gotowy do obrony, ale i przygotowany do szybkiego opuszczenia? Kiedy często na wyposażenie wnętrza składały się niezliczone tkaniny na ścianach, podłogach, a czasem nawet podwieszone u sufitu, do tego broń, zbroje i ryngrafy, to dwór przemieniał się w wystawiany na polu bitwy namiot. Wygolona szlachecka głowa, karabela i drewniany dwór – oto kompletny świat polskiego szlachcica! Dwór w Paplinie wzniesiony został około połowy XVIII wieku dla Glinków lub Garczyńskich. Parterowy, z piętrową częścią środkową, zryzalitowaną, przechodzącą w wystawkę wysokiego czterospadowego dachu zwieńczoną dekoracyjnym falistym szczytem. Porte-fenêtres oraz wieńczące je elementy snycerskiej dekoracji w formie oślich grzbietów pochodzą zapewne z czasu dziewiętnastowiecznej przebudowy, której autorem był budowniczy Władysław Mierzanowski. On też najprawdopodobniej po 1877 roku na osi elewacji ogrodowej dostawił murowany neobarokowy trójarkadowy portyk filarowy, zwieńczony wysokim falistym szczytem z lizenowymi podziałami i zalążkami sterczyn. Stał się on pięknym „umeblowaniem”malowniczego ogrodu.


Do narożnika dworu od północy przylega mała oficyna, parterowa, wysoko podpiwniczona, nakryta dachem naczółkowym. Druga wolno stojąca oficyna, wzniesiona zapewne z końcem XIX wieku, stanęła po północnej stronie dworskiego podwórza.Do naszych czasów nie dotrwała wspaniała drewniana brama, która spłonęła w 1915 roku. Jej ilustrację w Encyklopedii staropolskiej, ilustrowanej,wydanej w latach 1901–1903, zamieścił Zygmunt Gloger. Był to właściwie budynek bramny, parterowy, ze środkową częścią piętrową zwieńczoną wieżyczką. Jak samborze średniowiecznej warowni broniła wstępu na teren wojskowego obozu, zapewniała bezpieczeństwo, a w razie potrzeby stawała się miejscem obrony. Choć funkcje te raczej symbolizowała, niż pełniła, to konsekwentnie wpisywała się w rycerską poetykę sarmackiej siedziby. Podobna barokowa wieża bramna zachowała się przy pałacu w Mordach.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.