Twój koszyk jest pusty

Dwór w Korytnicy

dwór w Korytnicy

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat węgrowski, gmina Korytnica

Rodzaj obiektu:
Dwór
Zastosowanie:
własność prywatna
Stan zachowania:
Niszczejący

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Korytnicy

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Korytnicy. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W XVI wieku Korytnica należała do dóbr starostwa liwskiego. Później oddzielne starostwo korytnickie, które w 1783 roku pozostawało w rękach starosty Potockiego. W 1836 roku wieś rząd rosyjski sprzedał w ręce prywatne. Kolejnymi właścicielami byli: Jakub Sobieski, od 1856 Adam Ronikier, a od 1873 roku Tymoteusz Łuniewski (1847–1903), powstaniec 1863 roku, działacz gospodarczy, czynny na polu archeologii i historii, związany z kręgami konserwatywnymi i reformatorskimi, był zwolennikiem solidaryzmu narodowego. W Korytnicy gospodarował z ogromnymi sukcesami do 1902 roku, kiedy to odsprzedał majątek Teodorowi Holder-Eggerowi. W końcu lat dwudziestych XX wieku właścicielem majątku liczącego 922 hektary był Teodor Holder-Egger.

Dwór

Niestety nie dotrwał do naszych czasów drewniany dwór zapewne z XVIII wieku, w którym u Tymoteusza Łuniewskiego, uznanego działacza gospodarczego i pisarza rolniczego, bywali w ostatniej ćwierci XIX i pierwszych latach XX wie-ku m.in. Jan Karłowicz, Zygmunt Noskowski, Michał Elwiro Andriolli, a być może również zaprzyjaźnieni z nim Glogerowie, Bolesław Prus oraz August Cieszkowski junior. Pozostało dobudowane do dworu przez Łuniewskiego zapewne w 1894 roku murowane skrzydło, parterowe, z mieszkalnym poddaszem, nakryte dachem naczółkowym, z murowaną sionką w elewacji szczytowej, niosącą niewielki taras.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.