Twój koszyk jest pusty

Dwór w Proszewie

dwór w Proszewie

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat węgrowski, gmina Grębków

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Niszczejący

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Proszewie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Proszewie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W XVIII wieku Proszew należał do Rudzińskich, w tym w 1783 roku do wojewodzica mazowieckiego, syna wojewody Michała Rudzińskiego. W XIX wieku w rękach Oborskich, w tym urodzonego w Proszewie Maksymiliana Oborskiego (1809–1878), rysownika i akwarelisty, przyjaciela malarza Piotra Michałowskiego, powstańca listopadowego i styczniowego, zesłańca.

Dwór

Villa rustica – osadzony w krajobrazie wiejski dom, nie zamek feudała. Choć dwór w Proszewie powstawał około połowy XIX wieku i pod wpływem mody przyjął formę szesnastowiecznej willi włoskiej, której autorstwa nie powstydziłby się mistrz architektury willowej Andrea Palladio (1508–1580), to jest on doskonałą lekcją historii, jak wielką zmianę w pojmowaniu wiejskiej siedziby przyniosło odrodzenie. Przemiana ta miała szczególnie spektakularny charakter w architekturze Włoch, ale i w Polsce na przestrzeni XVII wieku rycerska fortalicja czy też „wieżowy dom” o wciąż obronnym charakterze powoli przemieniał się w ziemiański dwór, który prócz rycerskości zyskiwał pierwiastek sielskości. Siedemnastowieczny poeta Jan Libicki pisał w swym wierszu:

Szczęśliwy ten, co od spraw trudnych wyzwolony,

jakie były narody starożytne ony,

Ojczyste role wołmi a pługiem sprawuje,

A o płacenie lichwy nic się nie frasuje.

Ni go trąba przebudzi do boju krwawego,

Ni się morza obawia wiatry burzliwego.(...)

Czasem sobie poleży pod cieniem wierzbowym,

Czasem głowę położy na trawniczku zdrowym;

Tam tedy wody z brzegów wysokich spadają,

A ptaszkowie mu wdzięcznie po lesie śpiewają,

Gdzie strumienie ciekące z szumem upływają.

W tej sielskiej atmosferze zaczęły powstawać parterowe dwory z włoskimi ogro-dami. Stanęły również nieliczne wille niemal bezpośrednio przeniesione z Włoch, jak podkrakowska Willa Decjusza w Woli Justowskiej (przed 1632 rokiem), willa biskupa Firleja w Czemiernikach (1618–1624) czy późniejsza willa-pałac z końca XVII wieku Kazimierza Bielińskiego w Otwocku Wielkim pod Warszawą. Absolutystyczny barok Ludwika XIV przyniesie swoistą refeudalizację siedziby, a z nią rozpowszechniony w całej Europie wersalski typ entre cour et jardin. Wieże, baszty, fosy średniowiecznego zamku zastąpi symboliczna oś, w którą włączony zostanie cały bliski i daleki świat, od domów oficjalistów po ostatnie chłopskie chaty. Jego kulminacją stanie się wielka sala rezydencji z apoteozą władcy. Dopiero sentymentalizm i preromantyzm drugiej połowy XVIII wieku powróci do sielskości, w przyrodzie i pięknym krajobrazie odnajdzie porewolucyjne ukojenie. Wówczas powstaną sięgające odrodzenia i inspirowane palladiańską architekturą pałace w Małej Wsi i Natolinie. Ostatecznie to dziewiętnastowieczny historyzm sięgnie znów wprost po willową architekturę Włoch. Około połowy XIX wieku dwory w Bartodziejach, Krzesku-Majątku, Krzynowłodze Wielkiej rozbudowane zostaną o skrzydła kształtowane na wzór malowniczych nieregularnych willi włoskich z belwederami. W końcu powstaną piękne, kameralne dwory w Rozalinie i Proszewie, jakby odnalezione i nieznane dzieła najsłynniejszych włoskich szesnastowiecznych architektów. Dwór w Proszewie, oddalony od miejscowości, jest malowniczo położony na brzegu rzeczki Kostrzyń. Dwukondygnacyjny, nakryty dość niskim dachem czterospadowym. Z renesansową szlachetnością skomponowana została elewacja frontowa, z szerokim dwukolumnowym portykiem wgłębnym na osi poprzedzonym schodami i loggią mezzanina. Nad oknami parteru małe półkoliste okienka. W tylnej elewacji, skierowanej na dolinę rzeczki, pierwotnie znajdował się balkon wsparty na czterech kolumienkach. Dwór w Proszewie, wzniesiony około połowy XIX wieku, powstał najprawdopodobniej dla Maksymiliana Oborskiego. W czasie powstania styczniowego w dworze znajdowała się kancelaria naczelnika cywilnego województwa podlaskiego Władysława Rawicza.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.