Twój koszyk jest pusty

Dwór w Płochocinie

  • dwór w Płochocinie

    Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat warszawski zachodni, gmina Ożarów Mazowiecki

Rodzaj obiektu:
Dwór
Zastosowanie:
własność prywatna
Stan zachowania:
Niszczejący

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Płochocinie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Płochocinie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W drugiej połowie XVIII wieku Płochocin był własnością Ossolińskich, w pierwszej połowie XIX wieku Toczyskich, od połowy wieku XIX i aż do końca Janaszów, w tym około 1850 roku Józefa Janasza, w 1909 roku Adolfa Janasza, a w końcu lat dwudziestych Stanisława Janasza, znanego działacza rolniczego. Majątek liczył wówczas 414 hektarów.

Dwór

Dwory w Bartodziejach, Krzesku-Majątku czy Krzynowłodze Wielkiej po połowie XIX wieku zostały rozbudowane. Nowa część każdego z tych dworów, zgodnie z rozpowszechniającą się modą, ukształtowana została na wzór nieregularnej willi włoskiej z wieżą belwederem. W Płochocinie formę nieregularnej willi włoskiej otrzymał dwór wzniesiony w 1854 roku dla Józefa Janasza według projektu najlepszego ówczesnego warszawskiego architekta Henryka Marconiego, który być może wykorzystał murowane piwnice stojącego tu wcześniej drewnianego dworu Toczyskich. Jest budowlą o zróżnicowanej wysokości bryły z wieżą-belwederem „wbudowaną” w piętrową część dworu. Dachy niskie dwu- i czterospadowe. Oryginalnym rozwiązaniem jest wysoka arkadowa wnęka w elewacji ogrodowej przedzielona żeliwnym balkonem. Półowalny trójarkadowy portyk od frontu dodany został już w XX wieku, a spinając z sobą dwie części budowli i wyznaczając nieśmiało kompozycyjną oś, stara się przełamywać nieregularność architektury. Być może była to próba powrotu do tradycyjnego schematu polskiego dworu. Odwołanie do włoskich willi w połowie XIX wieku było w większości przypadków rodzajem formalnej mody. Odwołanie to nie uwzględniało właściwego, krajobrazowego kontekstu tej architektury: belvedere – miejsce z pięknym widokiem, wieża-belweder, z której można podziwiać malowniczą okolicę, wzgórza Toskanii czy Kampanii. Tymczasem z wieży dworu w Płochocinie nie dostrzeżemy łąk, lasów, pól ani nawet nieużytków Mazowsza. Henryk Marconi (1792–1863), urodzony w Rzymie, do Polski przybył w 1822 roku, wezwany przez generała Ludwika Paca w celu dokończenia pałacu w Dowspudzie koło Augustowa. W Polsce pozostał do końca życia, wiążąc się nade wszystko z Warszawą. Jego artystyczny dorobek obejmuje zarówno kościoły, jak budynki użyteczności publicznej, dwory i pałace wznoszone – zgodnie z dziewiętnastowieczną zasadą – w różnych stylach. Na Mazowszu jego dziełem jest pałac w Chrcynnie, przebudowa dworu w Helenowie, być może piękna willa w Rozalinie i opisywany dwór w Płochocinie. Był wszechstronnie uzdolnionym artystą. W 1847 roku zaprojektował wystrój i umeblowanie wagonu salonowego cara Mikołaja I. Synami Henryka byli dwaj świetni architekci: Leandro i Władysław Marconi.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.