Twój koszyk jest pusty

Dwór w Pilaszkowie

dwór w Pilaszkowie

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat warszawski zachodni, gmina Ożarów Mazowiecki

Rodzaj obiektu:
Dwór
Zastosowanie:
Muzeum Dworu Polskiego w Pilaszkowie
Stan zachowania:
Odrestaurowany

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Pilaszkowie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Pilaszkowie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W drugiej połowie XVIII wieku Pilaszków był własnością Ogińskich, w tym w 1783 roku kasztelana, a potem księcia wojewody trockiego Andrzeja Ogińskiego. Później w rękach Ryxów, rodziny słynnego kamerdynera Stanisława Augusta Poniatowskiego, starosty piaseczyńskiego, Franciszka Ryxa (1732–1799), m.in. jego bratanka – a być może faktycznie syna – również Franciszka, majora wojsk polskich. Po Franciszku Ryxie Pilaszków objął Aleksander Ryx (1803–1863), czerski sędzia pokoju, którego syn Bronisław (1837–1914) był wybitnym uczestnikiem powstania styczniowego, politykiem, publicystą i społecznikiem. Po Ryxach Pilaszków od 1845 roku należał do Kleczkowskich, od 1857 roku do Jasińskich, od 1867 roku do Wołowskich, od 1875 roku do Ciechanowieckich, a od 1894 roku i aż do końca do Marszewskich. W końcu lat dwudziestych właścicielem majątku liczącego 421 hektarów był Mieczysław Marszewski.

Dwór

Trudno odmówić dworowi w Pilaszkowie efektowności, choć też trudno dopatrzyć się wdzięku i urody. Wzniesiony został w pierwszej ćwierci XIX wie-ku zapewne dla Franciszka Ryxa, majora wojsk polskich, i jego żony Ludwiki z Collignonów. Składa się z kubicznego, zwartego, willowego w formie piętrowego korpusu, nakrytego czterospadowym dachem, z ryzalitem w części środkowej zwieńczonym trójkątnym frontonem. Po bokach parterowe, nakryte naczółkowymi dachami oficyny połączone z korpusem krótkimi łącznikami. W końcu XIX wieku i w wieku XX dwór był nieco modyfikowany. Wówczas wejście poprzedzono gankiem o dwóch parach toskańskich kolumn wspierających balkon.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.