Twój koszyk jest pusty

Dwór w Gołaszewie

  • dwór w Gołaszewie

    Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat warszawski zachodni, gmina Ożarów Mazowiecki

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Dobry
Zastosowanie:
własność prywatna
Skład zespołu:
dwór, spichlerz (następnie pracownia artysty), park dworski
Numer rejestru:
1014/494
Data wpisu:
26 Mar, 1962

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Gołaszewie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Gołaszewie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Trudno od razu w tym pięknym i oryginalnym dworze z około połowy XIX wieku dopatrzyć się sarmackiej słabości do kultury Wschodu, ale trudno też w delikatności jego struktury, subtelności arkadkowań i koronkowej dekoracji nadłuczy portyku poprzedzającego wejście nie dostrzec odwołań do architektonicznej tradycji Orientu. Ta urocza wiejska willa jest wyemancypowanym z sentymentalnego parku minionej epoki tureckim bądź mauretańskim pawilonem wyrosłym do roli ziemiańskiej siedziby. Jedynie kwadratowa wieżyczka w bocznej elewacji zwieńczona metalową balustradką jest elementem zaczerpniętym z tradycji włoskich belwederów, a nie wieżą-minaretem niewielkiego meczetu. Doskonała architektura pałacyku-willi-pawilonu w Gołaszewie zdradza rękę umiejętnego architekta i świadomego swych intencji fundatora. Dwór wzniesiony został według projektu architekta Józefa Dietricha dla architekta Leopolda Śmiecińskiego przed jego śmiercią w 1858 roku. Centralnym pomieszczeniem dworu jest ośmioboczna sala nakryta kopułą z latarnią oświetlającą wnętrze, w której w technice chiaroscuro wymalowane zostały narzędzia gospodarcze i rolnicze. W nadprożach natomiast znalazły się postaci putti wśród snopów zboża i pęków owoców. Kolumienki arkadowych portyków odlane zostały z żeliwa, co uznać można za świadectwo fascynacji autorów budowli nowymi materiałami stosowanymi zazwyczaj do celów utylitarnych w architekturze przemysłowej.

Dwór

Wzniesiony najprawdopodobniej w 1934 roku obszerny, rozległy drewniany dwór, parterowy, nakryty dachem dwuspadowym, z szeroką wystawką dachową na osi tworzącą rodzaj pseudoryzalitu. Po obu jego stronach otwarte werandy poprzedzające wejścia do dworu.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.