Twój koszyk jest pusty

Pałac w Zaborówku

Pałac Zaborówek

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat warszawski zachodni, gmina Leszno

Rodzaj obiektu:
Pałac
Stan zachowania:
Odrestaurowany
Zastosowanie:
Hotel Pałac Zaborówek
Numer rejestru zabytków:
1120/1097
Data wpisu do rejestru:
29 kwiecień 1975

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią pałacu w Zaborówku

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Zaborówku. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Nieco pretensjonalny eklektyczny dwór wzniesiony lub gruntownie ukształtowany w drugiej połowie XIX wieku. Parterowy, wysoko podpiwniczony, z piętrową częścią środkową niesymetrycznie umieszczoną względem piętrowych skrajnych skrzydeł. Wszystkie piętrowe części lekko zryzalitowane, opięte na narożach lizenami i – podobnie jak korpus dworu – nakryte dość niskimi dachami dwuspadowymi. Ryzalit części środkowej z obu stron budynku zwieńczony schodkowymi szczytami z wazami i od frontu poprzedzony czterokolumnowym portykiem, do którego prowadzą dwubiegowe schody. Ryzality skrzydeł bocznych zwieńczone trójkątnymi frontonami. W południowo-zachodnim narożniku dworu mieścił się pierwotnie ogród zimowy, o czym świadczą wielkie, półkoliście zamknięte okna.

W końcu XVIII wieku Zaborówek należał do Wilkszyckich, w tym w 1783 roku do Ignacego Wilkszyckiego, cześnika orłowskiego. W XIX i XX wieku w rękach Wodzińskich, w tym w latach trzydziestych XIX wieku kapitana II Pułku Strzelców Konnych Józefa Wodzińskiego i jego żony Anny z Izbińskich. W końcu lat dwudziestych XX wieku właścicielem majątku liczącego 1380 hektarów był Gabriel Wodziński. Córka Gabriela Wodzińskiego z Zaborówka Wanda Wodzińska (ur. 1917), żołnierz AK, zginęła w czasie powstania warszawskiego 16 września 1944 roku. Jej brat Stanisław Wodziński (ur. 1924), żołnierz AK, zginął w czasie powstania warszawskiego 27 sierpnia 1944 roku. Drugi brat Włodzimierz Wodziński (ur. 1923), żołnierz AK, także zginął w powstaniu warszawskim 12 września 1944 roku. Kazimierz Wodziński (ur. 1891), prawdopodobnie również z Zaborówka, rozstrzelany został przez NKWD w 1941 roku. Mąż Marii z Wodzińskich Kretkowskiej z Zaborówka Stanisław Kretkowski (ur. 1900) zamordowany został w 1940 roku w Katyniu.

Dom i park w przyzwoitym stanie. Obecnie: hotel.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.