Twój koszyk jest pusty

Pałac Leszno Pałac Leszno

Pałac Leszno

Pałac Leszno Pałac Leszno

Pałac Leszno

Pałac Leszno Pałac Leszno

Pałac Leszno

Pałac Leszno Pałac Leszno

Pałac Leszno

Pałac Leszno Pałac Leszno

Pałac Leszno

Pałac Leszno Pałac Leszno

Pałac Leszno

Pałac Leszno Pałac Leszno

Pałac Leszno

Pałac Leszno Pałac Leszno

Pałac Leszno

Pałac Leszno Pałac Leszno

Pałac Leszno

Pałac Leszno Pałac Leszno

Pałac Leszno

Pałac Leszno

Pałac Leszno

Pałac Leszno

Zapoznaj się z historią pałacu w Lesznie

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Lesznie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W XVIII wieku Leszno było własnością Łuszczewskich, później Szymanowskich, od 1830 roku Piotrowskich, a w drugiej połowie XIX wieku i aż do końca Bersonów, rodziny wielkich przemysłowców warszawskich, m.in. Jana Bersona (1829–1913), absolwenta Instytutu Agronomicznego w Marymoncie, prezesa synagogi na Tłomackiem, brata Mathiasa Bersona (1824–1908), społecznika, naukowca, filantropa i miłośnika sztuki, autora wydanego w 1905 roku Słownika biograficznego uczonych Żydów polskich XVI, XVII i XVIII wieku. Właścicielem Leszna w 1909 roku pozostawał Jan Berson. W późnych latach dwudziestych majątek liczący 1346 hektarów należał do Michała Bersona (1874–1944), hodowcy koni i właściciela stajni wyścigowej, ożenionego z Jadwigą z Wawelbergów. Oboje przeszli na katolicyzm. Michał Berson był ostatnim właścicielem Leszna.

Pałac

Obok przewyższającej go wspaniałością rezydencji Bielińskich w Otwocku Wielkim jedyny na Mazowszu – poza Warszawą – obszerny pałac z pierwszej połowy XVIII wieku, wzniesiony dla Łuszczewskich – zapewne Walentego Łuszczewskiego. Piętrowy, nakryty dachem czterospadowym, z płytkim ryzalitem skrajnym i odpowiadającym mu, dobudowanym zapewne w drugiej połowie XIX wieku dla Bersonów, piętrowym skrzydłem, nakrytym dachem trójspadowym. Na osi wyrastający ponad korpus dworu, wyższy o kondygnację ryzalit zwieńczony trójkątnym frontonem, przypominający ryzality pałaców w nieodległej Warszawie – pałacu Czapskich czy pałacu Pod Czterema Wiatrami. Elewacje artykułowane lizenami z przepaskami i neorokokowymi zwisami wpisującymi się harmonijnie w osiemnastowieczną architekturę pałacu, podobnie jak monogram w neorokokowej oprawie umieszczony w tympanonie trójkątnego naczółka. Czterofilarowy ganek niosący taras i poprzedzający wejście do pałacu dodany został znacznie później, zapewne na początku XX wieku lub w okresie międzywojennym.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcia: Pałac pod Kampinosem, udostępnili właściciele obiektu

Polecane publikacje z naszej księgarni:
Lokalizacja
Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Pałac
Stan zachowania:
Odrestaurowany
Zastosowanie:
Pałac pod Kampinosem

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.