Twój koszyk jest pusty

  • Pałac Leszno Pałac Leszno

    Pałac Leszno

  • Pałac Leszno Pałac Leszno

    Pałac Leszno

  • Pałac Leszno Pałac Leszno

    Pałac Leszno

  • Pałac Leszno Pałac Leszno

    Pałac Leszno

  • Pałac Leszno Pałac Leszno

    Pałac Leszno

  • Pałac Leszno Pałac Leszno

    Pałac Leszno

  • Pałac Leszno Pałac Leszno

    Pałac Leszno

  • Pałac Leszno Pałac Leszno

    Pałac Leszno

  • Pałac Leszno Pałac Leszno

    Pałac Leszno

  • Pałac Leszno Pałac Leszno

    Pałac Leszno

Pałac Leszno

  • Pałac Leszno

    Pałac Leszno

Zapoznaj się z historią pałacu w Lesznie

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Lesznie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W XVIII wieku Leszno było własnością Łuszczewskich, później Szymanowskich, od 1830 roku Piotrowskich, a w drugiej połowie XIX wieku i aż do końca Bersonów, rodziny wielkich przemysłowców warszawskich, m.in. Jana Bersona (1829–1913), absolwenta Instytutu Agronomicznego w Marymoncie, prezesa synagogi na Tłomackiem, brata Mathiasa Bersona (1824–1908), społecznika, naukowca, filantropa i miłośnika sztuki, autora wydanego w 1905 roku Słownika biograficznego uczonych Żydów polskich XVI, XVII i XVIII wieku. Właścicielem Leszna w 1909 roku pozostawał Jan Berson. W późnych latach dwudziestych majątek liczący 1346 hektarów należał do Michała Bersona (1874–1944), hodowcy koni i właściciela stajni wyścigowej, ożenionego z Jadwigą z Wawelbergów. Oboje przeszli na katolicyzm. Michał Berson był ostatnim właścicielem Leszna.

Pałac

Obok przewyższającej go wspaniałością rezydencji Bielińskich w Otwocku Wielkim jedyny na Mazowszu – poza Warszawą – obszerny pałac z pierwszej połowy XVIII wieku, wzniesiony dla Łuszczewskich – zapewne Walentego Łuszczewskiego. Piętrowy, nakryty dachem czterospadowym, z płytkim ryzalitem skrajnym i odpowiadającym mu, dobudowanym zapewne w drugiej połowie XIX wieku dla Bersonów, piętrowym skrzydłem, nakrytym dachem trójspadowym. Na osi wyrastający ponad korpus dworu, wyższy o kondygnację ryzalit zwieńczony trójkątnym frontonem, przypominający ryzality pałaców w nieodległej Warszawie – pałacu Czapskich czy pałacu Pod Czterema Wiatrami. Elewacje artykułowane lizenami z przepaskami i neorokokowymi zwisami wpisującymi się harmonijnie w osiemnastowieczną architekturę pałacu, podobnie jak monogram w neorokokowej oprawie umieszczony w tympanonie trójkątnego naczółka. Czterofilarowy ganek niosący taras i poprzedzający wejście do pałacu dodany został znacznie później, zapewne na początku XX wieku lub w okresie międzywojennym.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcia: Pałac pod Kampinosem, udostępnili właściciele obiektu

Polecane publikacje z naszej księgarni:
Lokalizacja
Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Pałac
Stan zachowania:
Odrestaurowany
Zastosowanie:
Pałac pod Kampinosem

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.