Twój koszyk jest pusty

Dwór w Łazach

dwór w Łazach

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat warszawski zachodni, gmina Kampinos

Rodzaj obiektu:
Dwór
Zastosowanie:
własność prywatna
Stan zachowania:
Niszczejący

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Łazach

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Łazach. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Łazy stanowiły część dóbr starostwa piaseczyńskiego, które w drugiej połowie XVIII wieku pozostawało we władaniu Onufrego Bromirskiego, starosty płockiego i płońskiego. Pod koniec XIX i w XX wieku własność Karnkowskich, w tym w XIX wieku Gustawa Karnkowskiego, a w okresie międzywojennym Stanisława Karnkowskiego, który był ostatnim właścicielem majątku.

Dwór

„Za ocalenie Łazów dnia 13 maja 1915 roku Najśw. Sercu Jezusowemu pomnik ten poświęca/Stanisław Karnkowski” – przypomina tablica z inskrypcją umieszczona na cokole stojącej w parku figury Chrystusa. Czego nie dokonała I wojna światowa, przyniosły czasy powojenne. W okresie PRL-u rozebrano dwór. Pozostała jedynie skrajna jego część, piętrowa, nakryta niskim dachem dwuspadowym, o neobarokowo-secesyjnych szczytach i klasycyzujących obramieniach okiennych zwieńczonych trójkątnymi naczółkami – całość dość amatorskiej roboty. Pierwotny dwór drewniany, parterowy, wzniósł w drugiej połowie XVIII wieku Onufry Bromirski. Pod koniec XIX stulecia z inicjatywy Gustawa Karnkowskiego został on z obu stron rozbudowany o zachowane do dziś piętrowe skrzydło i otwartą triadą arkadowych okien od frontu przybudówkę. Wtedy też powstały w pobliżu dworu trzy mieszkalne oficyny, oranżeria, cieplarnia i dodatkowa kuchnia. Kolumnowy portyk poprzedzający wejście dworu mógł zostać dodany z inicjatywy Stanisława Karnkowskiego w latach trzydziestych XX wieku, kiedy przeprowadzono gruntowną restaurację rezydencji.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.