Twój koszyk jest pusty

Dwór w Kampinosie

dwór w Kampinosie

Autor: Piotr Libicki

dwór w Kampinosie

Autor: Piotr Jurek

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat warszawski-zachodni, gmina Kampinos

Rodzaj obiektu:
Dwór
Zastosowanie:
własność prywatna
Stan zachowania:
Dobry

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Kampinosie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Kampinosie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Kampinos niegdyś zwany był Białe Miasto, wzmiankowane w 1377 roku, a także Kapinos. Od 1508 roku własność Radziejowskich, później starostwo, a około 1771 roku w rękach Franciszka Branickiego, łowczego koronnego. Od 1776 roku we władaniu Ludwika Gutakowskiego (ur. 1738), podkomorzego królewskiego i podczaszego witebskiego, starosty kampinoskiego. Ludwik Gutakowski, poseł na Sejm Czteroletni, patriota, prezes Rady Ministrów i Rady Stanu za czasów Księstwa Warszawskiego, współtworzył Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Warszawie. Zmarł w 1811 roku i pochowany został w podziemiach kościoła św. Krzyża w Warszawie. W pierwszej połowie XIX wieku Kampinos był własnością Adama Brońca, wielkiego marszałka dworu cesarsko-królewskiego polskiego, i jego żony Marianny z Dorpowskich primo voto Grudzińskiej, od 1838 roku Michała Staszewskiego, naczelnika sekcji ekonomicznej w rządzie gubernialnym mazowieckim, od 1878 roku Romualda Nowickiego, później Adama de Verbno Łaszczyńskiego, a w 1909 roku Tadeusza Fiszera. W okresie międzywojennym znajdował się tu dom wypoczynkowy dla nauczycieli

Dwór

Klasycystyczny dwór wzniesiony zapewne w drugiej ćwierci XIX wieku dla Adama Brońca i jego żony Marianny z Dorpowskich primo voto Grudzińskiej, lub nieco później, dla Michała Staszewskiego, właściciela miejscowości od 1838 roku. Parterowy, nakryty dachem czterospadowym, z sionką na osi, na której nieduży taras. Artykułujące ścianę sionki pilastry korespondują z parami pilastrów na skraju elewacji. Łącznikiem między pozornie odległymi elementami architektonicznej dekoracji jest uproszczone belkowanie zwieńczone gzymsem, przebiegające na całej długości fasady pomiędzy górną linią okien a gzymsem podokapowym. W 1933 roku w obecności prezydenta RP Ignacego Mościckiego w fasadę dworu wmurowano tablicę z okazji siedemdziesiątej rocznicy powstania styczniowego, upamiętniającą mieszczący się tu wówczas sztab powstańczy Zygmunta Padlewskiego, naczelnika wojskowego województwa płockiego, aresztowanego i straconego przez władze carskie.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki, Piotr Jurek


Zdjęcia dworu w Kampinosie

Dwór w Kampinosie

Dwór w Kampinosie

Autor: Piotr Jurek

podjazd

Dwór w Kampinosie

Dwór w Kampinosie

Autor: Piotr Jurek

wnętrze

Dwór w Kampinosie

Dwór w Kampinosie

Autor: Piotr Jurek
Dwór w Kampinosie

Dwór w Kampinosie

Autor: Piotr Jurek

Dwór w 1952 r.


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.