Twój koszyk jest pusty

Pałac w Sokołowie Podlaskim- Przeździatce

pałac w Sokołowie Podlaskim-Przeździatce

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat sokołowski, gmina Sokołów Podlaski

Rodzaj obiektu:
Pałac
Stan zachowania:
Odrestaurowany

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią pałac w Sokołowie Podlaskim- Przeździatce

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Sokołowie Podlaskim- Przeździatce. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W połowie XIX wieku własność Ludwika Hirschmanna, w 1909 roku Mieczysława Sobańskiego, a w późnych latach dwudziestych Władysława Sobańskiego. Majątek liczył wówczas 1647 hektarów. Hr. Władysław Sobański (1877–1943), członek założonego w 1917 roku w Lozannie przez Romana Dmowskiego Komitetu Narodowego Polskiego, brał udział w konferencji pokojowej w Paryżu w 1919 roku. Później był polskim posłem kolejno w Belgii, Luksemburgu, Hiszpanii i Portugalii. Systematycznie publikował na łamach paryskiego „Le Figaro”. Odznaczony był m.in. francuską Legią Honorową. Władysław Sobański i jego rodzina byli ostatnimi właścicielami majątku. W Przeździatce pod koniec lat dwudziestych XX wieku były jeszcze dwie większe własności: Zbigniewa Malewicza licząca 1500 hektarów i Edwarda Perłowskiego licząca 771 hektarów.

Pałac

Cywilizacyjne spustoszenie, jakie przyniosły lata komunizmu w Polsce, które pozostaje do dziś dziedzictwem epoki, to zabicie w człowieku jego estetycznej wrażliwości, umiejętności odróżnienia piękna od brzydoty, to w końcu kompletne zatracenie podstawowej wartości estetycznej: greckiego prepon, rzymskiego decorum – odpowiedniości. Możemy się o tym przekonać, spoglądając na „odrestaurowany” dwór w Przeździatce, złożony z kilku parterowych i piętrowych brył, z wejściem poprzedzonym monumentalnym w swej postmodernistycznej brzydocie portykiem. Tworzą go dwie pary okrągłych filarów niosących pseudobelkowanie zamknięte trójkątnym szczytem dwuspadowego dachu. Jest on elementem komicznym, w zestawieniu z pozbawionymi dekoracji elewacjami, urozmaiconymi oknami utrzymanymi w PGR-owskiej stylistyce. W ten sposób żaden szczegół nie przypomina dworu, który w 1859 roku wzniósł dla Ludwika Hirschmanna wielki warszawski architekt, autor m.in. Hotelu Europejskiego na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie czy pięknego kościoła parafialnego w Wilanowie oraz pałaców w Chrcynnie i Helenowie, Henryk Marconi (1792–1863). Jedynym śladem świetności dawnego założenia jest park urządzony w 1898 roku przez najsłynniejszego ówczesnego projektanta ogrodów Waleriana Kronenberga. Walerian Kronenberg (1858–1934), od 1889 roku członek Komisji Plantacyjnej Warszawy oraz prezes Koła Planistów Towarzystwa Ogrodniczego Warszawskiego, zaprojektował parki w Opinogórze, Młochowie i Szczawinie, a w Warszawie park na Agrykoli i ogród w Bagateli. Zakładał również parki i ogrody na Krymie i na południu Rosji.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.