Twój koszyk jest pusty

Dwór w Szkopach

dwór w Szkopach

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat sokołowski, gmina Repki

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Niszczejący

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Szkopach

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Szkopach. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Od XVI wieku własność Mleczków. Pierwszym właścicielem miejscowości z rodziny Mleczków był przybyły z Litwy Leonard Mleczko. W początkach XVII stulecia w rękach Wojciecha Mleczki (zm. 1627), podkomorzego drohickiego, posła i komisarza sejmowego, potem jego syna Mieczysława Mleczki (ok. 1604–1646), starosty mielnickiego, dworzanina królewskiego, fundatora w 1644 roku cerkwi
w Szkopach. Potem z kolei w rękach syna Mieczysława Mleczki Wojciecha Emeryka (1625–1673), posła sejmowego, wojewody podlaskiego. Był on ożeniony po raz pierwszy z Anną z Opalińskich, dobrodziejką kolegium w Drohiczynie i po raz wtóry z Emerencjanną Magdaleną ze Stadnickich, fundatorką w 1676 roku kościoła w Wyszkowie. Zmarł bezdzietnie. Na początku XIX wieku Szkopy
należały zapewne do Ciołkowskich, w tym około 1818 roku do Antoniego Ciołkowskiego. W 1909 roku właścicielem Szkopów był Jakub Bujalski, a w późnych latach dwudziestych Edward Bujalski. Majątek liczył wówczas 396 hektarów.

Dwór

Dwór wzniesiony w ostatniej ćwierci XIX wieku, obszerny, drewniany, parterowy, nakryty dachem naczółkowym z przeszkloną sionką poprzedzającą wejście. Nieco ludowego charakteru nadaje dworowi podokapowa snycerska dekoracja.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.