Twój koszyk jest pusty

Dwór w Karskich

dwór w Karskich

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat sokołowski, gmina Repki

Rodzaj obiektu:
Dwór
Zastosowanie:
własność prywatna
Stan zachowania:
Odrestaurowany

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Karskich

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Karskich. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Co najmniej od ostatniej ćwierci XIX wieku do końca własność Głogowskich. Ostatnim właścicielem majątku był Seweryn Głogowski.

Dwór

Według tradycji miałby być osiemnastowieczną karczmą, przeniesioną w 1912 roku z Brzozowa przez Głogowskich i przebudowaną gruntownie na dwór. Wydaje się jednak, że powstał w 1912 roku jako nowa budowla. Jest jednym z najoryginalniejszych mazowieckich dworów, łączącym motywy architektury zakopiańskiej z ukształtowanym około 1910 roku stylem polskim. Parterowy, nakryty dachem łamanym, z czterokolumnowym murowanym gankiem na osi przechodzącym w drewnianą loggię o czterech słupach z zastrzałami. W elewacji tylnej wystawka dachowa z niezachowanym balkonem, nad którym wieloboczny daszek. Józef Ignacy Kraszewski pisał: „Nie szukajmy świątyń greckich, gdzie ich nie było i być nie mogło, ale starajmy się pojąć charakter budownictwa ziemi naszej, wyczytać wdzięk i jego odrębne piękno”. Kiedy więc Tytus Chałubiński w drugiej połowie XIX wieku odkrył Tatry, a z czasem w Zakopanem osiadła liczna kolonia młodopolskich artystów, m.in. Stanisław Witkiewicz, Jan Kasprowicz, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Mieczysław Karłowicz, Władysław Orkan, Stefan Żeromski, chata podhalańska stała się naturalnym prawzorem „polskiego domu” i obiektem artystycznych studiów. O niej w szkicu Tatry w śniegu w 1886 roku pisał Stanisław Witkiewicz: „Jest to już nie surowy materiał, ale dość wyrobiony styl, z którego mogłoby się rozwinąć samodzielne i nowe budownictwo”. Dowiódł tego, projektując piękne zakopiańskie wille: „Kolibę” (1892–1893) i „Pod Jedlami” (1896–1897). Poza Podhalem styl ten jednak nie znalazł powszechnego uznania. Do wyjątków należy murowany dwór w Łańcuchowie pod Lublinem z lat 1903–1904 oraz zaprojektowana przez Bronisława Czosnowskiego willa w Konstancinie pod Warszawą. Nie powstał dwór w Dłużewie na Mazowszu, mimo przesłanego w 1899 roku przez Witkiewicza pięknego projektu, gdyż zgromadzone na budowę drewno się spaliło. Dziwacznie musiałaby wyglądać góralska chata w nizinnym mazowieckim krajobrazie. Ten krajobrazowy dysonans już w 1893 roku dostrzegł architekt Józef Pius Dziekoński i pisał: „Nie wrócimy na naszych równinach do klasycznie wykończonej chaty góralskiej, bo tu inne klimatyczne i socjalne panują warunki”. Ostatecznie więc to z barokowej architektury epoki saskiej i klasycyzmu doby Stanisława Augusta wyrósł styl polski. Karskie jest więc wyjątkowym, zachowanym do dziś świadectwem tej niezwykłej chwilowej fascynacji Podhalem schyłku XIX i początku XX wieku, choć przełamanej już motywami stylu polskiego w jego ostatecznej barokowo--klasycystycznej interpretacji, jak kolumnowy portyk czy łamany dach.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.