Twój koszyk jest pusty

Dwór w Ceranowie

  • dwór w Ceranowie

    Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat sokołowski, gmina Ceranów

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Dobry
Zastosowanie:
Szkoła

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Ceranowie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Ceranowie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W początku XVI wieku właścicielką Ceranowa była Katarzyna Pietraszkowa. Potem należał do Suchodolskich, Hornowskich, Bujalskich, Orłowskich i Czarneckich. Od 1859 roku własność Ludwika Górskiego (ur. 1818), wybitnego działacza społecznego, politycznego i gospodarczego. Po śmierci swego ojca Franciszka Górskiego (zm. 1838) wykazywał się ogromną aktywnością, która trwała aż do lat dziewięćdziesiątych i odcisnęła piętno na życiu polskim pod zaborem rosyjskim w wielu dziedzinach w burzliwych czasach politycznych, będących także czasami szybkiego rozwoju gospodarczego. Był jednym z przywódców obozu „białych” przed powstaniem styczniowym 1863 roku i w jego trakcie, prezesem Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego i członkiem Towarzystwa Kredytowego miasta Warszawy, autorem kilkudziesięciu prac z dziedziny rolnictwa. Gorliwy katolik, kierował w imieniu fundatorów budową kościoła p.w. Wszystkich Świętych, kościoła św. Floriana i kościoła Zbawiciela w Warszawie, a tak-że wraz z wiernymi wybudował kościół w Ceranowie. Przeciwnik pańszczyzny, wzór polityka konserwatywnego. Ożeniony był z Pauliną z Krasińskich, zmarłą w 1893 roku, córką kasztelana Królestwa Polskiego Józefa Krasińskiego. Zmarł w 1908 roku i pochowany został w Ceranowie. W końcu lat dwudziestych XX wieku właścicielem Ceranowa był Józef Górski, a majątek liczył 2600 hektarów. W jego rękach Ceranów pozostał do końca.

Dwór

Zniekształcony powojenną przebudową dwór wzniesiony został w 1877 roku dla Ludwika Górskiego według projektów uznanego architekta, autora wnętrz pałacu-zamku w Starejwsi, projektanta pałacu w Stoku Lackim oraz dworu w Gałkach Bolesława Pawła Podczaszyńskiego (1822–1876). W kompozycji bryły wyraźnie zarysowywały się boczne skrzydła-ryzality, mimo że pierwotnie niższe, to podobnie jak dziś wyrastające ponad parterowy niegdyś korpus dworu. Wejście poprzedzone zniekształconym po wojnie gankiem filarowo-kolumnowym. Dwór jest pięknie położony, nieznacznie ponad miejscowością, frontem skierowany ku znajdującemu się po drugiej stronie kościołowi. Tworzy tym samym ze świątynią tradycyjną oś – symbol boskiej i ziemskiej władzy. To pomiędzy dworem a kościołem, tronem a ołtarzem rozgrywało się życie mieszkańców wsi. Ponadto w kościele, wzniesionym również przez Bolesława Pawła Podczaszyńskiego i Zygmunta Kiślańskiego w latach 1874–1875, znalazło się mauzoleum Górskich. Mieszkańcy dworu spoglądali więc także w kierunku miejsca wiecznego spoczynku swych antenatów i swego w przyszłości.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie współczesne: Piotr Libicki
Zdjęcia archiwalne: Narodowe Archiwum Cyfrowe, domena publiczna, 1973 r.


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.