Twój koszyk jest pusty

Pałac w Teresinie

  • pałac Teresin

    Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat sochaczewski, gmina Teresin

Rodzaj obiektu:
Pałac
Stan zachowania:
Odrestaurowany
Zastosowanie:
Ośrodek Szkoleniowo-Rehabilitacyjny KRUS
Numer rejestru:
50/612
Data wpisu do rejestru:
04 kwiecień 1962

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią pałacu w Teresinie

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Teresinie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Okazuje się, że można było mieć wszystko, wielkie pieniądze, wykształcenie, inteligencję, być uzdolnionym w dziedzinach artystycznych, a także mieć wielkie serce i prowadzić działalność dobroczynną, ale bez wiejskiego pałacu trudno było się obejść. Dla rodzin wielkich przemysłowców warszawskich wiejska rezydencja stawała się elementem prestiżu i ostatecznym, niekwestionowanym dowodem społecznego awansu. Już wielki bankier czasów stanisławowskich Piotr Fergusson-Tepper zakupił kilka majątków w okolicach Warszawy, między innymi Falenty, gdzie wzniósł nowy pałac. Podobnie w XIX wieku uczynili Kronenbergowie w Strugach, Bersonowie w Boglewicach, Natansonowie w Sannikach, Goldstandowie w Zaborowie oraz Epsteinowie w Teresinie. Prawdopodobnie już przed 1848 rokiem Herman Epstein wybudował pałacyk, którego projekt opracował warszawski architekt Adolf Adam Loewe. Nie dotrwał do naszych czasów i nie znamy jego kształtu. Mieczysław Epstein, syn Hermana Epsteina, doskonale wykształcony ekonomista, bankier i przemysłowiec, utrzymujący liczne towarzyskie kontakty również w środowiskach arystokratycznych, uznał, że wzniesiony przez ojca pałacyk jest budowlą zbyt skromną, nieodpowiadającą jego pozycji i aspiracjom. Dlatego też o projekt nowej wiejskiej siedziby zwrócił się do dopiero co przybyłego do Polski francuskiego architekta Franciszka Arveufa (zm. 1902). Spod ręki zdolnego projektanta, autora późniejszego monumentalnego pałacu w Kozienicach, pałacu w Jadwisinie, efektownej niezachowanej willi Rzyszczewskich w Warszawie w Alejach Ujazdowskich, wyszedł projekt rezydencji w stylu francuskim. I tak w latach 1896–1900 powstała budowla piętrowa, na wysokim przyziemiu mieszczącym suterenę, nakryta mansardowym dachem z lukarnami, zwieńczona pseudobelwederem. Na osi elewacji frontowej jednoosiowy pozorny ryzalit zaznaczony spiętrzonym dachem z okienkiem mansardowym. W elewacji ogrodowej szeroki płytki ryzalit trójosiowy, wyższy o kondygnację, zwieńczony attyką-balustradą. Okna parteru o dekoracyjnych trójkątnych naczółkach i pseudobalustradkowych parapetach. Naroża boniowane. Niezwykły charakter mają dwie krępe, kwadratowe w planie wieżyczki bocznej, południowej elewacji pałacu, nakryte cebulasto-namiotowymi hełmami. Nie dodają one urody, ale niewątpliwie monumentalności i okazałości stosunkowo prostej bryle korpusu. Źródłem inspiracji dla tak niezwykłego rozwiązania są raczej miejskie rezydencje arystokracji przemysłowej aniżeli historyczna architektura ziemiańska.

Pomiędzy wieżami półkolisty kolumnowy portyk wspierający balkon, a z boku wież, w narożach, wsparte na filarach balkony. Za ukłon w stronę polskiej tradycji uznać należy portyki kolumnowe: na osi elewacji ogrodowej i poprzedzający wejście na osi elewacji frontowej. W drugim krótszym boku pałacu przeszklona dobudówka nakryta dwiema finezyjnymi kopułkami. Okazałe wnętrze sprostało zapewne oczekiwaniom fundatora. Za holem otwiera się wysoka na dwie kondygnacje sala z galeryjką na wysokości piętra. W jedną z bocznych ścian wmontowano drewniany kominek, którego górną część zdobi obraz szkoły francuskiej z końca XVII lub początku XVIII wieku przedstawiający martwą naturę. Stolarską dekorację sygnowano: „Stadnicki 1896”. Pierwotny wygląd zachował również jeden z pokoi parteru – wnętrze ozdobione sztukatorskim fryzem z amorkami roboty Stanisława Romana Lewandowskiego. Wśród fundowanych przez nową arystokrację przemysłową wiejskich rezydencji niemal nie ma budowli nawiązujących do klasycyzmu epoki stanisławowskiej ani baroku czasów saskich – nie ma mansardowych dachów ani kolumnowych portyków, które z początkiem XX wieku stawały się podstawowymi motywami stylu polskiego. Atrakcyjniejsze i pewniejsze wydawały się budowle w kosmopolitycznym stylu neorenesansu włoskiego, neobarokowe pałace nawiązujące do współczesnej architektury Paryża, eklektyczne wille. Były one znacznie bardziej reprezentacyjne niż kameralny i „dworkowy” styl polski. A może oczywisty narodowo-romantyczny wymiar stylu polskiego, zyskującego wielką popularność wśród starego ziemiaństwa i starej arystokracji, był w świadomości nowych elit przestrzenią symboli i znaczeń zarezerwowaną dla starego świata, przestrzenią, w którą wkraczać nie wypadało?

Przy pałacu zachowała się oficyna kuchenna wcześniejszego pałacyku Hermana Epsteina połączona z nowym pałacem galerią na arkadach. W środkowej części galerii znalazł się oryginalny wieloboczny, otwarty pawilon nakryty kopułą, ukształtowany z końcem XIX wieku przez uznanego architekta Leandra Marconiego. Już przed połową XIX wieku własność Epsteinów, w tym w 1848 roku Herma- na Epsteina (1806–1867), bankiera, przemysłowca, współtwórcy kolei żelaznej w Królestwie, działacza dobroczynnego. Był on synem Jakuba Epsteina (1771–1843), założyciela wielkiej fortuny rodziny Epsteinów, oficera wojsk polskich i uczestnika powstania kościuszkowskiego 1794 roku, działacza wolnomularskiego, dostawcy dla wojska rosyjskiego i polskiego, dzierżawcy koszernego w Królestwie, współzałożyciela Szpitala Starozakonnych w Warszawie i synagogi „postępowej” przy ulicy Daniłowiczowskiej. Od 1867 roku Teresin należał do syna Hermana Epsteina Mieczysława (1833–1914), bankiera, przemysłowca, konsula belgijskiego i włoskiego w Warszawie, współtwórcy warszawskiej giełdy, działacza dobroczynnego. Od 1909 roku własność książąt Druckich-Lubeckich, w tym początkowo Władysława Druckiego-Lubeckiego, którego znaleziono zamordowanego w niewyjaśnionych okolicznościach w parku w Teresinie 7 kwietnia 1913 roku. Po śmierci Władysława Druckiego-Lubeckiego Teresin przejął jego syn Jan, który rozparcelował majątek, a kilkanaście hektarów ofiarował ojcu Maksymilianowi Kolbemu pod budowę Niepokalanowa. W końcu lat dwudziestych Teresin był własnością księżnej Marii Druckiej-Lubeckiej, a majątek liczył wówczas 488 hektarów. Tuż przed II wojną światową ówczesny właściciel książę Jan Drucki-Lubecki sprzedał Teresin.

Pałac i piękny duży park w doskonałym stanie. Obiekt dostępny: Ośrodek Szkoleniowo-Rehabilitacyjny KRUS.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Film ukazujący pałac w Teresinie


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.