Twój koszyk jest pusty

Pałac w Szymanowie

  • pałac Szymanów

    Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat sochaczewski, gmina Teresin

Rodzaj obiektu:
Pałac
Zespół:
pałacowo-parkowy
Skład zespołu:
park, pałac, kapelanówka, budynki gospodarcze: elektrownia, stajnia, obora, chlewnia, stodoła, 2 budynki mieszkalne dla pracowników
Zastosowanie:
Siedziba Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny oraz Prywatne Liceum Ogólnokształcące Sióstr Niepokalanek
Stan zachowania:
Odrestaurowany
Numer rejestru:
14/91/17
Data wpisu do rejestru:
30 sierpień 1957

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią pałacu w Szymanowie

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Szymanowie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Dziś jest to rozległe założenie, którego fragmentem pozostaje pierwotny eklektyczny pałac, wzniesiony w latach 1898–1902 dla księcia Konstantego Lubomirskiego, najprawdopodobniej według projektu architekta Konstantego Wojciechowskiego (1841–1910), autora niezliczonych mazowieckich kościołów. Stanął na miejscu wcześniejszego dworu Sanguszków. Piętrowy, nakryty bardzo niskim dachem czterospadowym, z ryzalitami skrajnymi z obu stron i środkowym ryzalitem w elewacji frontowej zwieńczonym attyką z herbem Szreniawa Lubomirskich. Wejście poprzedzone czterofilarowym gankiem wspierającym balkon. Korpus ograniczony został do krótkich jednoosiowych „odcinków” pomiędzy ryzalitami z balkonami na wysokości piętra. Tym, co niewątpliwie decyduje o charakterze budowli, jest wyraziste boniowanie kondygnacji parteru, łącznie z filarami portyku. Nadaje ono pałacowi wyraz surowości. Kiedy w 1907 roku siostry niepokalanki objęły pałac, gruntownie go rozbudowały, m.in. o piętrowe skrzydło otwarte od ogrodu dwupoziomową kolumnową loggią. W 2002 roku skrzydło pałacu przedłużono o nowoczesną kaplicę projektu uznanego architekta Konrada Kuczy-Kuczyńskiego. Godne podziwu jest doskonałe zharmonizowanie jej architektury z zastaną historyczną strukturą. W kaplicy znajduje się rzeźba z białego marmuru kararyjskiego przedstawiająca Najświętszą Pannę Jazłowiecką. Rzeźba przeniesiona została w 1946 roku z Jazłowca na Podolu, a wykonał ją w Rzymie w 1882 roku Tomasz Oskar Sosnowski na zlecenie bł. Marceliny Darowskiej, założycielki Zgromadzenia Sióstr Niepokalanek. W pewnej odległości od pałacu dwór rządcy, wzniesiony lub przebudowany po 1906 roku w związku z oddzieleniem własności majątku od pałacu. Parterowy, nakryty dachem naczółkowym, z wystawką na osi. Wejście poprzedzone sionką, na której taras.

W drugiej połowie XVII wieku Szymanów był własnością Grudzińskich, m.in. Mikołaja Wiktoryna Grudzińskiego, krajczego królowej, starosty golubskiego, grzybowskiego i gniewskiego. Po jego śmierci przez małżeństwo córki Marianny Szymanów z początkiem XVIII wieku przeszedł do Duninów, a przez małżeństwo Barbary z Duninów w 1739 roku do Sanguszków. W 1798 roku własność szambelana Ignacego Zaremby-Ciesielskiego i jego żony Wiktorii ze Zbijewskich, następnie około 1880 roku Kronenbergów, w tym Leopolda Kronenberga, który sprzedał dobra w 1897 roku ks. Konstantemu Lubomirskiemu. Od 1906 roku do dziś pałac pozostaje własnością sióstr niepokalanek. Oddzielony od pałacu majątek Szymanów od 1906 roku należał do Zygmunta Brudzińskiego. Zgromadzenie Sióstr Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny powstało
w latach pięćdziesiątych XIX wieku w Rzymie założone przez bł. Marcelinę Darowską. Jego główną siedzibą od 1863 roku był Jazłowiec na Podolu, a od 1945 roku jest nią Szymanów. W Jazłowcu i w Szymanowie niepokalanki prowadziły słynne szkoły dla dziewcząt. Wiele uczennic szkoły w Szymanowie zginęło w czasie II wojny światowej, w tym Maria Zamoyska (1925–1945), żołnierz AK, poległa pod Studzianką, Grażyna Śniadecka (1923–1943), żołnierz AK, poległa w Wielkiej Wsi, Elżbieta Sobańska (1925–1944), żołnierz AK, sanitariuszka, poległa w powstaniu warszawskim, Róża Sapieżanka (1921–1944), żołnierz AK, sanitariuszka, poległa w powstaniu warszawskim, Dorota Łempicka (1926–1944), żołnierz AK, sanitariuszka, poległa w powstaniu warszawskim, Zofia Krassowska (1917–1944), żołnierz AK, sanitariuszka, poległa w powstaniu warszawskim, Teresa Krassowska (1915–1944), siostra Zofii, żołnierz AK, sanitariuszka, poległa w powstaniu warszawskim, Maria Karska (1920–1944), żołnierz AK, poległa w powstaniu warszawskim, Jadwiga Holnicka-Szulc (1922–1944), ranna w bitwie z żandarmerią niemiecką 20 lipca 1944 roku pod Gręzówką, dobita została przez Niemców.

Pałac i park w bardzo dobrym stanie. Pałac – własność Zgromadzenia Sióstr Niepokalanek – dostępny z zewnątrz oraz częściowo wewnątrz: kaplica. Dwór bardzo zaniedbany, opuszczony. Mały park w niezłym stanie. Obiekt dostępny z zewnątrz.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.