Twój koszyk jest pusty

Pałac w Skotnikach

pałac w Skotnikach

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat sochaczewski, gmina Teresin

Rodzaj obiektu:
Pałac
Stan zachowania:
Niszczejący
Zastosowanie:
własność prywatna

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią pałacu w Skotnikach

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Skotnikach. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W XVI wieku Skotniki należały do Plichtów. W XVIII stuleciu były zapewne częścią dóbr starościńskich, które w drugiej połowie XVIII wieku pozostawały we władaniu, a potem były własnością rodziny Łuszczewskich, w tym Waleriana Łuszczewskiego, starosty sochaczewskiego, a następnie jego syna Jana Pawła Łuszczewskiego (1764–1812), sekretarza Sejmu Czteroletniego, ministra spraw wewnętrznych Księstwa Warszawskiego, członka Warszawskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Do początków XX wieku wieś pozostawała w rękach Łuszczewskich i na początku stulecia stanowiła własność Juliana Łuszczewskiego. Potem przez krótki czas Skotniki należały zapewne do Hannibala Roztropowicza, a potem do Brudzińskich – najpierw Zygmunta Brudzińskiego, prezesa Izby Rolniczej Warszawskiej, a od 1928 roku Wandy z Brudzińskich Abramowiczowej. W latach dwudziestych właścicielem majątku liczącego 455 hektarów był Zygmunt Brudziński. Brudzińscy pozostawali właścicielami Skotnik do końca.

Pałac

Dość chaotyczny kształt pałacu zwanego dworem w Skotnikach w publikacji Pana Libickiego, wzniesionego dla Łuszczewskich z końcem XVIII lub w pierwszej połowie XIX wieku, jest wynikiem dwóch przebudów. Najpierw, po połowie XIX stulecia, został on przebudowany przez budowniczego Józefa Borettiego, a następnie około 1900 roku rozbudowany i nadbudowany przez architekta Apoloniusza Pawła Nieniewskiego. Od ogrodu widoczne są wyraźnie dwie zasadnicze części: parterowe skrzydło – pozostałość dworu Łuszczewskich, i regularny, piętrowy korpus z półkolistym parterowym aneksem na osi – część przekształcona przez Nieniewskiego, a wzniesiona przez Borettiego. Trójkondygnacyjna wieża i piętrowy ryzalit nadały siedzibie charakter nieregularnej willi włoskiej. Ryzalit, zwieńczony trójkątnym naczółkiem z datą ukończenia przebudowy Borettiego – rokiem 1862, poprzedza czterokolumnowy ganek niosący balkon. Apoloniusz Paweł Nieniewski (1856–1922), absolwent Politechniki Ryskiej oraz uczelni Paryża i Wiednia, prócz dworu w Skotnikach wzniósł pałac w Woli Boglewskiej oraz dwory w Lechanicach i Palczewie.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcia: Piotr Libicki, Włodzimierz Jacek Adamski, 2013, www.zamkirotmanka.com (udostępniono za zgodą autora)


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.