Twój koszyk jest pusty

Pałac w Serokach-Parceli

  • pałac w Serokach- Parceli

    Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat sochaczewski, gmina Teresin

Rodzaj obiektu:
Pałac
Stan zachowania:
Dobry
Zastosowanie:
własność prywatna

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią pałacu w Serokach-Parceli

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Serokach-Parceli. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W XVIII wieku Seroki były zapewne własnością dominikanów warszawskich, która po trzecim zaborze przejęta została przez władze zaborcze jako własność rządowa. W pierwszej połowie XIX wieku dobra rządowe Seroki zakupił Jan Gaysmer, właściciel fabryki kobierców w Warszawie. Potem, od 1837 roku, były w rękach bankiera warszawskiego Ludwika Halperta, od 1862 roku Sylwiana Jakubowskiego, potem Aleksandra Lentzkiego, Pauliny z Lentzkich Stolzmanowej, Adama Laszczyńskiego, a na początku XX wieku Michaliny Franciszki Sokołowskiej i Władysława Smólskiego. W okresie międzywojennym i aż do końca własność Sroczyńskich, w tym w końcu lat dwudziestych Izasława Sroczyńskiego. Majątek liczył wówczas 674 hektary. Stanisław Sroczyński (ur. 1911), syn Izasława Sroczyńskiego z Serok, żołnierz AK, zginął w powstaniu warszawskim 1 sierpnia 1944 roku podczas ataku na siedzibę gestapo na Szucha. Zbigniew Sroczyński z Serok (ur. 1920), żołnierz AK, zginął w powstaniu warszawskim 2 września 1944 roku.

Pałac

Z początkiem XX wieku w poszukiwaniu stylu narodowego sięgnięto przede wszystkim do osiemnastowiecznej architektury barokowej oraz do klasycyzmu przełomu XVIII i XIX wieku. I tak konkursami na dwór Krasińskich w Opinogórze z 1908 roku, dwór Włodków w Niegowici z 1913 roku, na dworek polski na wystawę w Rzymie z 1910 roku oraz na dom w formie dworu na Wystawę Architektury i Wnętrz w Otoczeniu Ogrodowym w Krakowie z 1912 roku narodził się styl polski. Ogromne znaczenie miał wzniesiony już w 1901 roku przez Jana Heuricha młodszego dwór w Dłużewie, utrzymany w szlachetnych formach klasycyzmu stanisławowskiego. Poszukiwania stylu, który ucieleśniałby polskiego ducha, szły także w innych kierunkach. Stanisław Witkiewicz proponował styl zakopiański, a dwory w Janowie i Głuchowie dowodzą, że również architektura nawiązująca do polskiego renesansu z charakterystycznym motywem attyki próbowała stać się polskim „kostiumem narodowym”. Mimo że styl polski w okresie międzywojennym miał już określone klasycystyczno-barokowe oblicze, poszukiwań nie zarzucono, o czym przekonuje wzniesiony przez lwowskiego architekta Tadeusza Sroczyńskiego w 1922 roku dla brata Izasława dwór w Serokach, piętrowy, nakryty dachem czterospadowym, z półkolistym aneksem na osi zwieńczonym loggią i tarasem przed dachową wystawką. Inspiracją stał się surowy i monumentalny, pełen wstrzemięźliwości i swoistej elegancji „styl Wazów”, jaki znamy z pałaców warszawskich z pierwszej połowy XVII wieku: Królewskiego, Kazimierzowskiego i Ujazdowskiego oraz biskupiego pałacu w Kielcach. Charakterystyczne cechy tej architektury to gładkie ściany, oszczędna dekoracja ograniczona do przerwanych nadokiennych naczółków, wysokie
dachy. W podobnym duchu Tadeusz Tołwiński wzniósł w latach 1922–1923 gmach słynnego Gimnazjum Stefana Batorego w Warszawie. Wazowska inspiracja to niejedyna wyjątkowa cecha dworu w Serokach. Nakryta dachem namiotowym wieża w bocznej elewacji oraz narożnikowa okrągła wieżyczka sprawiają wrażenie, jakby pozostały z wcześniejszej budowli – poddanego przebudowie skrzydła dawnego zamku.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcia: Piotr Libicki, Włodzmierz Jacek Adamski, 2014 r., www.zamkirotmanka.com (udostępniono za zgodą autora).


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.