Dwory i Pałace Polski: pałac Gawłów I historia i właściciele
Podziel się:

Zapoznaj się z historią pałacu w Gawłowie

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Gawłowie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Gawłów w 1783 roku był własnością podczaszego gostynińskiego Aleksandra Skarżyńskiego. Pod koniec XIX wieku majątek należał do Bolesława Gołębiowskiego (Gołembowskiego). Kolejnym właścicielem od 1909 roku był Władysław Łubieński. W 1926 roku dobrami zarządzał Konstanty Blumtrytt. Po jego śmierci w 1933 roku majątek odziedziczyła wdowa po nim – Urszula Blumtryttowa oraz jego córki: Wacława Orzechowska i Henryka Gołaszewska, jak i jego syn – Władysław Blumtrytt.

Pałac

Dwór znajdujący się w Gawłowie powstał w latach 1880-1890 dla ówczesnego właściciela Bolesława Gołębiowskiego. Swój kształt zawdzięcza międzywojennej przebudowie, która nastąpiła z inicjatywy Konstantego Blumtrytta. Powstał więc elegancki pałacyk. Jest to budynek piętrowy, nakryty dachem czterospadowym z płytkim ryzalitem, który znajduje się na osi artykułowanym pilastrami i zwieńczonym trójkątnym frontonem z owalnym okienkiem w tympanonie. Wejście do pałacu poprzedzone jest murowanym przedsionkiem, na którym stoi nieduży taras. Od strony ogrodu widnieje oryginalny, smukły, półokrągły ryzalit.

Źródła wiedzy
  • Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska, zdjęcia: www.zamki.rotmanka.com, autor: Włodzimierz Jacek Adamski (udostępniono za zgodą autora).