Podziel się:

Zapoznaj się z historią dworu w Żukowie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Żukowie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Nie do końca wiernie odbudowany w ostatnich latach dwór, wzniesiony na przełomie XIX i XX wieku dla Chylewskich i rozbudowany w 1916 roku. Parterowy, z piętrową częścią środkową poprzedzoną od frontu filarowo-kolumnowym portykiem wspierającym balkon. Dachy dwuspadowe. Pozbawione podziałów okna, bliższe współczesnym nam domkom jednorodzinnym, odbierają dworowi jego artystyczno-historyczną wartość. Wokół dworu pozostałości parku z około 1900 roku, autorstwa słynnego projektanta ogrodów Waleriana Kronenberga (1859–1934).

W 1580 roku Żuków był w posiadaniu Abrahama Mieszkowskiego, pod koniec XVII wieku Lasockich, a pod koniec XVIII i na początku XIX stulecia Skarżyńskich, w tym w 1783 roku Aleksandra Skarżyńskiego, podczaszego gostynińskiego, a potem jego syna Jerzego Skarżyńskiego (1759–1818), podkomorzego sochaczewskiego, targowiczanina, w czasach Księstwa Warszawskiego i Królestwa Kongresowego prezesa Sądu Apelacyjnego, honorowego senatora kasztelana Królestwa Polskiego. Na przełomie XIX i XX wieku Żuków należał do Chylewskich, później Bolechowskich, a od 1918 roku do Węgrzyckich, których własnością jako resztówka pozostawał również po wojnie.

Dom w dobrym stanie. Park w stanie przyzwoitym. Obiekt zamieszkany, niedostępny, niewidoczny z większej odległości.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki