Twój koszyk jest pusty

Dwór w Żdżarowie

Dwór Żdżarów

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat sochaczewski, gmina Sochaczew

Rodzaj obiektu:
Dwór
Numer rejestru zabytków:
597
Data wpisu:
28 lipiec 1983
Stan zachowania:
Ruiny
Zastosowanie:
nieznane

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Żdżarowie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Żdżarowie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Podobnie jak dwory we Wsoli, w Woli Boglewskiej czy Zdunowie wzniesiony na początku XX wieku dla Antoniego Grzybowskiego dwór w Żdżarowie bardziej przypomina współczesne miejskie wille aniżeli tradycyjne ziemiańskie siedziby. Na centralizującym planie, nieregularny, o zróżnicowanej bryle parterowej i piętrowej, z ryzalitami, czworoboczną wieżą wtopioną w naroże i oryginalną neorenesansową attyką wieńczącą część budowli. Dachy dwuspadowe i naczółkowe, a na wieży dach namiotowy. Odniesienia do historycznych form nie budzą zdziwienia. Wspaniałe kamienice czy miejskie domy tego czasu z lubością sięgały po architektoniczne motywy z różnych epok, łączyły je w harmonijną całość przełamywaną już wyraźnie formami rodzącego się modernizmu. Tak dzieje się również w żdżarskim dworze.

Żdżarów wymieniany jest co najmniej od XVI wieku. W końcu XVIII wieku własność Kuczborskich, na przełomie XIX i XX wieku, aż do okresu międzywojennego, Grzybowskich, w tym Antoniego Grzybowskiego. Od 1937 roku Żdżarów należał do Śliwczyńskich i w ich rękach pozostawał do końca.

Dom w ruinie. Dobrze utrzymane resztki zdewastowanego parku. Obiekt niedostępny, słabo widoczny z większej odległości jedynie w zimie.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.