Twój koszyk jest pusty

Dwór w Sochaczewie-Chodakowie

  • dwór w Sochaczewie-Chodakowie

    Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat sochaczewski, gmina Sochaczew

Rodzaj obiektu:
Dwór
Zastosowanie:
wystawiony na sprzedaż
Stan zachowania:
Niszczejący

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

ZOBACZ FILM PREZENTUJĄCY DWÓR W SOCHACZEWIE-CHODAKOWIE

Zachęcamy do obejrzenia filmu prezentującego dwór w Sochaczewie-Chodakowie, który pochodzi z kanału na YouTubie Biuro NieruchomosciSzybko Warszawa


Zapoznaj się z historią dworu w Sochaczewie-Chodakowie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Sochaczewie-Chodakowie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Wieś znana od XV wieku. W XVII stuleciu własność Lasockich, m.in. Adama Franciszka Lasockiego, starosty i podkomorzego zakroczymskiego, oraz jego syna Józefa Lasockiego. W XVIII wieku w rękach Skarżyńskich, w tym w 1783 roku Aleksandra Skarżyńskiego, podczaszego gostynińskiego. W 1909 roku Chodaków należał do Tadeusza Ostrzeszewicza (Ostrzewicza?). W końcu lat dwudziestych były tu dwie większe własności. Mieczysław Podczaski miał 329 hektarów, a Józef Korc 94 hektary.

Dwór

Wzniesiony w XIX wieku dwór został w okresie międzywojennym przebudowany i powiększony o nową, frontową część, parterową, nakrytą czterospadowym dachem z wystawką dachową na osi i czterokolumnowym gankiem wspierającym balkon. To właściwie niewielka, niezależna, niemal wolno stojąca budowla – nowy dwór, który krótkim łącznikiem połączony został z pozbawionym
wyraźnego charakteru i urody, przysadzistym, piętrowym gmaszyskiem. Nowa „siedziba” utrzymana jest w szerokim nurcie stylu polskiego i mniej lub bardziej przypomina dwory w Adamowiźnie i Kurczowej Wsi, ale również wznoszone w tym czasie wille Konstancina, Milanówka i Podkowy Leśnej, oficerskie domy Żoliborza, willę marszałka Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, a nawet niektóre
wznoszone w okresie dwudziestolecia międzywojennego szkoły, urzędy i mniej-sze stacje kolejowe. W 1928 roku „Architektura i Budownictwo” opublikowały projekt domku dla osadnika w majątku Państwowego Banku Rolnego autorstwa Pawła Wędziagolskiego, a Franciszek Piaścik w 1938 roku zaprojektował zagrodę wiejską z domem właściciela. Obaj architekci projektowane domy poprzedzili... kolumnowymi gankami. Nie ulega wątpliwości: prawo do polskiego dworu stało się prawem powszechnym, prawem, które zaczęło przysługiwać wszystkim. Źródła tego egalitarnego prawa, które i nam pozwala dziś stawiać domy z kolumnowymi gankami, tkwią głęboko w XIX wieku, a nawet sięgają głębiej, końca XVIII stulecia, kiedy Jędrzej Kitowicz w Opisie obyczajów za panowania Augusta III stawał w obronie polskiego dworu, dostrzegając w nim skarbnicę polskiej kultury i tradycji. Krzywił się, kiedy obyci ze światem szlacheccy synowie wznosili na ich miejscu pałace w zagranicznym guście. Dwór, który wymalował w Panu Tadeuszu Adam Mickiewicz, był już w całości utożsamiony z polskością, a rycersko-szlachecko-ziemiańska historia za sprawą popularności Mickiewiczowskiego dzieła stała się przeszłością całego zniewolonego narodu. Wszyscy od tego momentu staliśmy się Sarmatami, a Sarmacja naszą ojczyzną. Dlatego więc, kiedy z początkiem XX wieku rodził się styl polski, zaczerpnął pełną piersią z tego ogólnonarodowego już wówczas dziedzictwa, a owocował jako styl zarówno ziemiańskich siedzib, jak zwykłych domów wznoszonych przed II wojną światową i ponownie od lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Za symboliczny można uznać fakt, że w 1929 roku na Powszechnej Wystawie Krajowej w Poznaniu kształt dworu z przełomu XVIII i XIX wieku otrzymał wspólny pawilon ziemianek i... włościanek.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.