Twój koszyk jest pusty

Dwór w Kuznocinie

  • dwór w Kuznocinie

    Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat sochaczewski, gmina Sochaczew

Rodzaj obiektu:
Dwór
Zastosowanie:
własność prywatna
Stan zachowania:
Odrestaurowany

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Kuznocinie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Kuznocinie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W I Rzeczpospolitej, co najmniej do 1783 roku, Kuznocin był w rękach sióstr dominikanek z Sochaczewa. W XIX wieku własność najpierw rządowa, a potem zapewne Maringe’ów, w tym w latach sześćdziesiątych XIX wieku Wiktora Maringe’a. Na przełomie XIX i XX wieku majątek należał do Marii i Wincentego Smoleńskich. W latach dwudziestych XX wieku liczył 164 hektary. Później był własnością córki Marii i Wincentego Smoleńskich Haliny i jej męża Karola Woyzbuna. W ich rękach pozostawał do końca.

Dwór

Najoryginalniejszy dwór wzniesiony na Mazowszu w stylu polskim. W przeciwieństwie do Adamowizny, Ujazdowa, Boguszówki i Kurczowej Wsi, które nawiązują do palladiańskich tradycji epoki klasycyzmu, czy też modernistycznej w wyrazie obszernej Sinołęki, dwór w Kuznocinie czerpie z tradycji polskiej architektury barokowej, traktując ją nie jako cel, lecz twórczą inspirację. Zbudowany został w latach 1923–1924 według projektu wielkopolskiego architekta Franciszka Morawskiego (1886–1967) dla Haliny ze Smoleńskich i Karola Woyzbunów na miejscu dawnego dworu, zniszczonego w 1914 roku. Barokowy charakter mają wieloboczne skrajne aneksy-alkierze nakryte stożkowymi dachami, mansardowy dach, wyrastający z dachu wysoki szczyt, a w elewacji ogrodowej wieloboczny piętrowy ryzalit salonu na osi. Przywołuje on ryzality dwukondygnacyjnych sal balowych dworów i pałaców wznoszonych w drugiej połowie XVIII wieku. Niepowtarzalnym elementem jest piękny kolumnowy podcień pomiędzy aneksami-alkierzami, na całej długości frontowej elewacji, o pękatych kolumnach i lekko wybrzuszonym dachu ponad głównym wejściem. Z boku parterowa przybudówka nakryta dachem trójspadowym. Dwór w Kuznocinie jest zabawą formami barokowej architektury i bardziej dziełem rzemiosła artystycznego lub rzeźby niż architekturą samą w sobie. Bez wątpienia kluczowym elementem wpływającym na to wrażenie jest szczyt przypominający ludową wycinankę, dalekie jedynie wspomnienie barokowej esownicy. Kolumnowy ganek przypomina kolumnowy ornament, a alkierze zgeometryzowane ozdobniki. Środkowy ryzalit w elewacji ogrodowej o zwężających się ścianach i parabolicznych oknach górnej kondygnacji to inna wersja Mendelsohnowskiego Obserwatorium Einsteina w Poczdamie z 1921 roku, które jest raczej ekspresyjną rzeźbą niż formą architektoniczną. To przenikanie się architektury, ornamentu, rzemiosła i rzeźby jest cechą charakterystyczną niektórych nurtów sztuki polskiej początku XX wieku i lat dwudziestych okresu międzywojennego.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.