Twój koszyk jest pusty

Dwór w Kożuszkach-Parceli

dwór w Kożuszkach-Parceli

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat sochaczewski, gmina Sochaczew

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Dobry
Zastosowanie:
własność prywatna

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Kożuszkach-Parceli

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Kożuszkach-Parceli. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Niegdyś Kożuszki. W 1783 roku były własnością Antoniego Sławińskiego, pisarza ziemskiego sochaczewskiego, po połowie XIX wieku Tomickich, w tym w 1870 roku Władysława Tomickiego. W XX wieku należały do Donimirskich. Ostatnim właścicielem Kożuszek był Zygmunt Donimirski. Jego majątek w końcu lat dwudziestych XX liczył 570 hektarów.

Dwór

Wzniesiony około 1870 roku dla Władysława Tomickiego pałac spalił się w 1914 roku. Odbudowany został przez ówczesnego właściciela Romana Donimirskiego w nowych, zapewne neobarokowych formach, choć niewykluczone, że z zachowaniem pierwotnego kształtu z wyodrębnioną w narożu elewacji ogrodowej wieżą. I ten budynek padł ofiarą pożaru w 1971 roku. Po kolejnej odbudowie zmieniono układ wnętrz i zapewne wygląd elewacji. Wzniesiono również parterowe skrzydło oraz sąsiedni budynek. Korpus dworu składa się z części parterowej nakrytej dachem mansardowym oraz części piętrowej, skrajnej, lekko zryzalitowanej i nakrytej dachem trójspadowym. W mansardowym dachu umieszczono artykułowane lizenami i zwieńczone trójkątnymi naczółkami liczne wystawki dachowe. W narożniku elewacji ogrodowej zachowała się trójkondygnacyjna wieża nakryta niskim dachem namiotowym. Wejście przez szeroki podcień o dwóch kolumnach na wysokich cokołach. Naroża korpusu, piętrowy ryzalit i wieża opięte boniowanymi lizenami. Park zaprojektował w 1870 roku belgijski ogrodnik Kamil Jammé. Rok później rozplanował park przy dworze w niedalekiej Żelazowej Woli.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie współczesne: Piotr Libicki, Włodzimierz Jacek Adamski 2007 www.zamkirotmanka.com (udostępniono za zgodą autora)


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.