Twój koszyk jest pusty

Dwór w Jeżówce

  • dwór w Jeżówce

    Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat sochaczewski, gmina Sochaczew

Rodzaj obiektu:
Dwór
Zastosowanie:
własność prywatna
Stan zachowania:
Dobry

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Jeżówce

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Jeżówce. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Na początku XIX wieku Jeżówka należała do Jana Pawła Łuszczewskiego (1764––1812), który w latach 1788–1789 pełnił funkcję sekretarza Sejmu Czteroletniego, a w czasach Księstwa Warszawskiego sprawował urząd ministra spraw wewnętrznych i religijnych. Około połowy XIX wieku właścicielem był Michał Łuszczewski, radca Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego. W końcu XIX wieku własność Woronieckich, w tym w latach dwudziestych XX wieku księcia Pawła Woronieckiego. Majątek liczył wówczas 674 hektary. W 1937 roku Jeżówkę nabył Karol Ruszczyński z Kujaw z żoną Marią z Wierusz-Kowalskich. W rękach Ruszczyńskich Jeżówka pozostała do końca. Maria Ruszczyńska (1887–1978), żona Karola Ruszczyńskiego, jest autorką bardzo interesującego pamiętnika, którego rękopis znajduje się we wrocławskim Ossolineum. Karol Ruszczyński (ur. 1882), właściciel Jeżówki, został zamordowany przez Rosjan w Katyniu w 1940 roku. Syn Karola i Marii Ruszczyńskich Józef (ur. 1918), żołnierz AK batalionu „Jeleń”, poległ w powstaniu warszawskim 2 września 1944 roku.

Dwór

Trudno w tym odartym z dekoracji budynku dopatrzyć się dworu powstałego już w pierwszej ćwierci XIX wieku i potem w drugiej połowie stulecia rozbudowanego zapewne dla Michała Łuszczewskiego, radcy Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego. Pozostały jedynie zniekształcone bryły: parterowy korpus z piętrową częścią środkową i piętrowe skrzydło na skraju.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.