Twój koszyk jest pusty

Dwór w Złotej

  • Dwór Złota

    Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat sochaczewski, gmina Złota

Rodzaj obiektu:
Dwór
Numer rejestru zabytków:
595
Data wpisu:
28 lipiec 1983
Stan zachowania:
Niszczejący
Zastosowanie:
mieszkania

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Złotej

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Złotej. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Bardzo przyjemny, harmonijny dwór z lat siedemdziesiątych lub osiemdziesiątych XIX wieku, wzniesiony prawdopodobnie dla Feliksa Bolechowskiego i w 1926 roku nieco rozbudowany. Niewykluczone, że fundator dworu korzystał z popularnych w owym czasie czasopism fachowych, jak „Inżynieria i Budownictwo” czy „Przegląd Techniczny”, publikujących projekty dworów, łączących często tradycyjną formę zewnętrzną z funkcjonalnym, nowoczesnym wnętrzem, wyposażonym w łazienkę i waterklozet. Parterowy, nakryty dachem czterospadowym, z piętrowym ryzalitem na osi, w którego dolnej kondygnacji wgłębny portyk kolumnowy poprzedzający wejście. Naroża ryzalitu oraz lizeny artykułujące korpus dworu boniowane.

Wieś znana przynajmniej od XVI wieku. Wówczas stanowiła cząstkową własność m.in. Czerniewskich i Izbieńskich. W końcu XVIII wieku w rękach Siemianowskich, a w drugiej połowie XIX wieku, w wieku XX i aż do końca Bolechowskich, w tym około 1880 roku Feliksa Bolechowskiego, a w 1909 roku Władysława Bolechowskiego. W końcu lat dwudziestych majątek liczący 415 hektarów należał do Władysława Bolechowskiego. Ostatnim właścicielem Złotej był syn Władysława – Henryk Bolechowski.

Dom w nie najlepszym stanie. Park w stanie przyzwoitym. Obiekt zamieszkany, niedostępny, widoczny z większej odległości.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.