Twój koszyk jest pusty

Dwór w Rybnie

dwór w Rybnie

Autor: Włodzimierz Jacek Adamski, 2013 r.

dwór w Rybnie

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat sochaczewski, gmina Rybno

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Odrestaurowany
Zastosowanie:
Ośrodek Magazynowo-Studyjny

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Rybnie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Rybnie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Co najmniej od początku XVI i w XVII wieku Rybno było własnością Rybińskich. Później w rękach Jasińskich, w tym w 1688 roku Ludwika Jasińskiego. W drugiej połowie XVIII stulecia i aż do około 1830 roku Rybno należało do Łączyńskich, kiedy to przez małżeństwo jednej z panien Łączyńskich przeszło do Zabłockich. Właścicielami majątku byli m.in. Cyprian Zabłocki oraz jego syn Karol Zabłocki. W XX wieku własność Koczorowskich, w tym w 1909 roku Józefa Koczorowskiego, a w końcu lat dwudziestych Izabelli Koczorowskiej. Majątek liczył wówczas 528 hektarów. Koczorowscy byli ostatnimi właścicielami Rybna.

Dwór

Szlachetny w swej surowej „koszarowej” bryle dwór wzniesiony został na początku XIX wieku dla Łączyńskich. Jest budowlą dwukondygnacyjną, nakrytą dość płaskim dachem czterospadowym, z pozornym ryzalitem w części środkowej, boniowanym, artykułowanym lizenami i zwieńczonym ścianką attykową. Czterokolumnowy portyk toskański wspierający balkon i poprzedzony schodami dodany został na początku XX wieku lub w okresie międzywojennym, kiedy dwór poddano gruntownej restauracji. W elewacji ogrodowej wydatne ryzality boczne, dwukondygnacyjne, zwieńczone trójkątnymi naczółkami, ujmujące poprzedzony schodami taras. Jest to kompozycyjny schemat wywodzący się z architektury renesansowych Włoch – willi Poggio-Reale Sebastiana Serlia (1475––1554), który wywarł zasadniczy wpływ na ewolucję nowożytnego pałacu w całej Europie. W różnych odmianach i wariacjach schemat ten możemy spotkać również na Mazowszu, w Rykałach, Nowej Wsi, Słubicach, Walewicach, Rudnie, a nawet Ruszkowicach. Do niego odwoływał się dwór w Mińsku Mazowieckim po siedemnastowiecznej przebudowie i królewski Wilanów. Serliowski wzór przywołał w architektonicznym schemacie dworu „pańskiego” Jakub Kazimierz Haur w wydanej w Krakowie w 1679 roku Ziemiańskiej generalnej Oekonomice.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcia : Piotr Libicki, Włodzmierz Jacek Adamski, 2013 r., www.zamkirotmanka.com (udostępniono za zgodą autora).


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.