Twój koszyk jest pusty

Dwór w Gradowie

  • Dwór w Gradowie

    Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat sochaczewski, gmina Nowa Sucha

Rodzaj obiektu:
Dwór
Zastosowanie:
siedziba Polskiego Związku Łowieckiego - Ośrodek Hodowli "Gradów"
Stan zachowania:
Dobry

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Gradowie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Gradowie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Wieś znana od XV wieku, kiedy to pojawia się Borzym z Gradowa, stolnik sochaczewski. W XVI wieku i być może w kolejnych stuleciach częściowa własność drobnej szlachty. W XIX i XX wieku Gradów należał do Zielińskich, m.in. w latach osiemdziesiątych XIX wieku do Bolesława Zielińskiego, a w latach dwudziestych XX wieku do Norberta Zielińskiego. Majątek liczył wówczas 674 hektary. W rękach Zielińskich Gradów pozostał do końca.

Dwór

Ostatnia ćwierć XIX wieku przyniosła na Mazowszu eklektyzm, czyli swobodne łączenie i przetwarzanie w ramach jednej budowli form i elementów czerpanych z różnych stylów. W przeciwieństwie do wciąż popularnego historyzmu jednostylowego, którego odwołanie do określonej epoki miało w większości przypadków swoją wymowę, eklektyzm był raczej grą formalną. Dwór w Gradowie łączy i przetwarza elementy klasycyzmu, renesansu i manieryzmu, jest budowlą nieregularną, parterową, z mieszkalnym poddaszem, nakrytą dachami dwuspadowymi. Wejście poprzedza filarowo-kolumnowy ganek wspierający balkon, ponad którym wystawka dachowa. Bryłę różnicują ponadto dwa frontowe ryzality: smukły jednoosiowy z zamkniętym półkoliście oknem i szerszy boczny zamknięty szczytem dachu i zwieńczony dziwaczną formą, przypominającą fragment polskich renesansowych attyk. W niej data budowy – 1880 rok. Dwór wzniesiony został zapewne dla Bolesława Zielińskiego.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.