Twój koszyk jest pusty

Dwór w Giżycach

dwór w Giżycach

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat sochaczewski, gmina Iłów

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Odrestaurowany
Zastosowanie:
Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza "ATRIA" oraz Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza "ANTARES"

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Giżycach

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Giżycach. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Gniazdo Giżyckich herbu Gozdawa, w tym biskupa płockiego Pawła Giżyckiego, żyjącego w pierwszej połowie XV wieku. Pozostawały w rękach Giżyckich również w XVI i zapewne w początkach XVII stulecia. W XVIII wieku własność Dąmbskich, w tym w 1783 roku wojewody brzesko-kujawskiego Ludwika Dąmbskiego. Od 1819 roku Giżyce należały do Wężyków-Rudzkich, a po 1872 roku do Suskich, w tym w 1909 roku do Henryka Suskiego. W końcu lat dwudziestych XX wieku majątek liczył 1162 hektary i był własnością Lucjana Suskiego.

Dwór

W swej dzisiejszej formie, nieco zniekształconej późniejszymi remontami, dwór w Giżycach pochodzi z lat 1875–1876, wzniesiony dla rodziny Suskich. Piętrowy, wysoko podpiwniczony, nakryty niskim dachem czterospadowym, z ryzalitem na osi zwieńczonym trójkątnym frontonem z owalnym okienkiem w tympanonie. Oryginalnym elementem jest trójkondygnacyjna, kwadratowa wieża w elewacji bocznej, nakryta dachem wiciowym. Być może jest ona pozostałością wzniesionej w XVII wieku dla Giżyckich siedziby o obronnym jeszcze charakterze. Zresztą nie byłaby to pierwsza siedziba wzniesiona w tym miejscu. O fortalicji biskupa płockiego Pawła Giżyckiego, wybudowanej rzekomo już w 1439 roku, dokumenty wspominają pod 1487 rokiem. Miała się ona spalić w trzeciej dekadzie XVI wieku. Tę wielowiekową historię zdają się symbolizować neogotyckie arkadki dekorujące wieżę. Gotyk w XIX wieku był kojarzony nie tylko ze stylem określonej historycznej epoki. Był on, czego najlepszym dowodem Zameczek w Radziejowicach czy dwór w Bieżuniu, oznaką „starożytności”, dawności. Stąd chętnie używano form neogotyckich, by nadać budowli charakter historycznej pamiątki.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.