Twój koszyk jest pusty

Dwór w Rościszewie

dwór w Rościszewie

www.wikipedia.org, autor: ala29877, LIC.: CC BY-SA 4.0

dwór w Rościszewie

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat sierpecki, gmina Rościszewo

Rodzaj obiektu:
Dwór
Zastosowanie:
Urząd Gminy w Rościszewie
Stan zachowania:
Odrestaurowany

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Rościszewie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Rościszewie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Główna siedziba i gniazdo rodu Rościszewskich – własność w końcu XV i w pierwszej połowie XVI wieku braci Stanisława i Pawła-Ziemaka. Rościszewscy pozostawali w Rościszewie do połowy XVIII wieku, kiedy miejscowość przeszła na Jeżewskich. Potem od 1845 roku w rękach kolejno: Cieszewskich, Stegmanów, Cichowskich, najpierw Hipolita Cichowskiego, a następnie jego syna Karola, który był ostatnim właścicielem Rościszewa. Wojciech Cichowski (ur. 1920), syn Karola, ostatniego właściciela Rościszewa, zamordowany został w Auschwitz 11 listopada 1940 roku.

Dwór

Dwór wybudowany w końcu XVIII wieku zapewne dla Jeżewskich i potem przerabiany na przestrzeni XIX wieku i z początkiem XX stulecia. Parterowy, nakryty dachem czterospadowym, z ryzalitem na osi zwieńczonym wysokim szczytem. Szczyt został ukształtowany przy okazji dwudziestowiecznej przebudowy, podobnie jak dwa monstrualne skrzydła-alkierze zamykające niewielki dziedziniec. Kontrastują one z harmonijnymi alkierzami ujmującymi elewację ogrodową, zwieńczonymi trójkątnymi frontonami. Alkierze strony ogrodowej powstały wraz z dworem lub też dodane zostały w początkach XIX wieku. Są tradycyjnym elementem polskiej siedziby, jaki spotykamy w opisie dworu „pańskiego” Jakuba Kazimierza Haura z XVII wieku, przy pierwotnym dworze królewskim w Wilanowie czy skromnej dziewiętnastowiecznej Aleksandrówce. Wywodzą się z willowej architektury szesnastowiecznych Włoch modyfi kowanej potem „niebem i zwyczajem polskim”. Są też nierzadko wspomnieniem wież i baszt średniowiecznego zamku.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcia: Piotr Libicki, www.wikipedia.org, AUTOR: ALA29877, LIC.: CC BY-SA 4.0


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.